Erkekler Neden Bekar Kalır? | Terapi Evreni
Erkekler Neden Bekar Kalır?

Birçok uygun bekarın bağımsız kalmayı seçmesinin nedenleri :

  • Birçok flört, özerklik ve bağımsızlıktan fedakarlık etmeyi içeriyorsa, ilişkileri bir sonraki seviyeye taşıma konusunda isteksizdir.
  • Erkekler için benlik saygısı, evli ya da bekar olmanın önemli bir yordayıcısıdır.
  • Erkekler ve kadınlar için, kendi kendine arzu edilirlik derecelendirmeleri, medeni durumu doğrudan öngörmez.

 

Kadın ve erkeklerin yalnız uçmayı tercih etmelerinin çeşitli nedenleri var. Ancak özellikle belirli bir yaştan sonra bekar erkekler benzersiz sorularla karşı karşıya kalır.

İnsanlar genellikle bağlılıktan korkmaları gerektiğini , önceki bir ilişkide ihanete uğradıklarını veya bir tür kişilik bozukluğu yaşadıklarını düşünürler . Ancak araştırmalar, açıklamanın çok daha basit olabileceğini gösteriyor.

Flört uygulamalarının yaygınlaşmasına ve popülaritesine rağmen, birçok insanın bekar yaşamın özgürlüğü ve esnekliğinden keyif aldığı da doğrudur.

Birçok flört bile, özerklik ve bağımsızlıktan fedakarlık etmeyi içeriyorsa, ilişkileri bir sonraki seviyeye taşıma konusunda isteksizdir. Gerçekten de, hepimizin tatmin edici hayatlar süren, romantik ilişkileri kol mesafesinde tutmaktan son derece memnun görünen, çoğu zaman daha fazla yakınlık arayan ortakları dehşete düşüren arkadaşlarımız var.

İlişkiye gönülsüz olan bireyleri, sanki onlarda bir "yanlış" varmış gibi psikanalize etme eğilimindeyiz. Geçmişte onlara ne oldu? Çocukluklarında terk mi edildiler ? Eski bir ortak onlara ihanet mi etti? Ayrıca, ilişkisel yakınlık veya koridorda yürüme konusunda daha çekingen olan erkekleri klişeleştiriyoruz.

Bazen ilişki isteksizliği, gerçekten de geçmişteki bir ihanetten veya kırık bir kalpten kaynaklanır. Ancak diğer zamanlarda, bu sadece kişisel tercihten kaynaklanmaktadır. Araştırmaya göre, kendine güvenen erkekler için özellikle bekarlık başarı ve doyumun işaretidir.

Bekar ve Memnun: Benlik Saygısının Önemi

Menelaos Apostolou ve Rafaella Philippou (2022), benlik saygısı ve arzu edilen özelliklerin bekar kalma kararı üzerindeki etkilerini araştırdı. ii Yakın bir ilişki içinde olmayı tercih eden kişiler olarak tanımlanan istem dışı bekarlık ile kendi tercihi ile bekar olanlar arasında ayrım yaptılar. İnsanların bir partnerde tercih ettiği değerli özelliklere sahip olmak ile bekarlık statüsündeki benlik saygısı arasındaki bağlantıyı araştırdılar.

Benlik saygısının erkekler için medeni durumun önemli bir yordayıcısı olduğunu bulmuşlardır. Daha yüksek puanlar, istemeden bekar olmaktansa, bir ilişki içinde olma veya tercihe göre bekar olma olasılığının daha yüksek olmasıyla ilişkiliydi. Kadınlar için benlik saygısı ve medeni durum arasında böyle bir bağlantı bulamadılar.

Arzulanabilirlik Aldatmacası 

Apostolou ve Philippou, arzu edilen özelliklerin ilişki durumu üzerindeki etkisine de baktılar. Mevcut literatürde değinildiği gibi, bu tür özelliklerin zeka , iyi karakter, görünüm, sosyal statü ve kaynak edinme potansiyeli içerdiğini belirtmişlerdir. Araştırmacılar, bu niteliklere sahip olmayan kişilerin yakın partnerleri çekmeyi ve elde tutmayı daha zor bulacağını gözlemlediler. Bununla birlikte, Apostolou ve Philippou, genel olarak, her iki cinsiyet için de arzu edilirlik değerlendirmelerinin medeni durumu doğrudan öngörmediğini bulmuşlardır. Bununla birlikte, bazı özelliklerin erkekler üzerinde önemli dolaylı etkileri vardı, en büyüğü “güzel görünüş” idi; burada daha yüksek puanlar daha yüksek benlik saygısı ile bağlantılıydı, bu da daha yüksek bir ilişki içinde olma veya tercihe bağlı olarak bekar olma olasılığı ile ilişkilendirildi. Bekar erkeklerin, özellikle de gençlik yıllarından sonra yaşlanan erkeklerin gündemlerini, isteklerini veya ilişki potansiyellerini göz önünde bulundurduğumuzda, stereotipleştirmememiz veya damgalamamamız gerektiğinin farkındayız. Ancak, ilişkilere direnmek için gizli açıklamaların potansiyel yokluğunu da kabul etmeliyiz; bazı kendine güvenen erkekler seçimleri gereği bekardır.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Begüm
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul