Erken Boşalma | Terapi Evreni
Erken Boşalma

Erken boşalma cinsellik tam anlamıyla yaşanmadan yani birleşme gerçekleşmeden yada ön sevişme dediğimiz evrede boşalma gerçekleşmesi durumudur.Erken boşalma ,boşalma kontrolünün olmaması ya da  çok az olması ile ilgili bir durumdur.Cinsel işlev bozuklukları başlığı altında yer almaktadır. Özellikle cinsellikte erkekler için çok ciddi psikolojik problemlere neden olabilen önemli ve hassas bir konudur. Toplumumuzda her 3-4 erkekten birinde erken boşalma görülmektedir.

Erken boşaldığımı nasıl anlarım? / Erken mi boşalıyorum? / Geç mi boşalıyorum ?

Elbette bunun belli uluslararası stadartlara göre belirlenmiş bir takım kriterleri olsuğu gibi ona göre bir tanı ve tedavi yöntemi uygulanmakta.Yani eğer siz 45 dk sevişmek istiyorsanız ama 30 dakika da boşalıyorsanız burada bir erken boşalma durumu söz konusu değildir.Dolayısıyla erken boşalma kişiye göre değil bu alanın uzmanları tarafından belirlenmiş kriterlere göre belirlenir.4 ana kriterden bahsederiz.

1-Süre: 1 dk içinde gerçekleşen boşalmalar
2-Süreç:Erken boşalma halinin en az 6 ay devam etmesi ve yaşanan sevişmelerin %75ini kapsıyor olması
3-Tepki:Kişinin erken boşalma haline verdiği duygu durum tepkisi
4-Diğer:Ruhsal sorun,ereksiyon olamama ,diğer sağlık sorunları

Erken boşalmanın yaşanabilmesi için bir cinsellik gerekir. Cinsel deneyimin henüz yeni öğrenildiği, kişinin vücudunu yeni keşfettiği erken yaşlarda bu bir problemdir diyemeyiz çünkü cinsel deneyimler yeni kazanılmaya başlanmıştır. Fakat belirli bir cinsel deneyime sahip  ve gerçekten düzenli cinsel hayata sahip bireyler ön sevişme esnasında boşalıyorsa (en ağır tanımı 1 dakika ve altında süre ile) evet bu bir erken boşalmadır.

Cinsellikle ilgili bir çok noktada olduğu gibi bu konuda da doğru bilinen yanlışlar oldukça sık karşımıza çıkmakta. Özellikle erken boşalma da vajinismus gibi sadece cinsel terapi ile iyileştirilecek bir durumdur. Erkenboşalma nın herhangi bir iyileştirici ilacı bulunmamaktadır. Toplumda en sık yapılan yanlış ise jel ve sprey gibi bir takım materyaller kullanarak geciktirme yaşatmak ve söz konusu problemin çaresinin bu olduğuna kişinin kendisini inandırmasıdır. Aslında bu yöntemler var olan problemin çözülmesinden cinsel organda çok his kaybı başta olmak üzere bir çok negatif etkiye sahip olabiliyor. Yani aslında geciktirici jel kullanırken partnerinizin de his kaybı yaşamasına sebep olmuş oluyorsunuz. Burada yaşanan şey cinsel arzu değil ve cinsel arzu ile geciken bir şey yok. Dolayısıyla  burada en önemli olan şey cinsel iletişim kurabilmek. Bu durumun bir sorun olduğunu fark ederek partneriniz ile konuşabiliyorsanız o zaman ilk adımı atmış oluyorsunuz. Önemli olan yaşanan bu cinsel durumdan dolayı partnerinizi kesinlikle suçlamamak, aşağılamamak, değersizleştirmemek, rencide etmemek ve zedeleyici tavırlardan uzak durmaktır.Genellikle bu sorunu yaşayan çiftlerde en sık görünen senaryo erkeğin erken boşalmasından dolayı tatmin olamadan cinselliği sonlanan  kadının hırçınlaşıp partnerine rencide edici yaklaşımı oluyor yada kadın tatmin olmuş rolü yaparak aslında sorunu yok sayıp üzerini örttüğünü sanıyor.Burada psikolojik açıdan yardım almak en doğru seçenektir.

Peki, Erken Boşalma Sebepleri Nelerdir?

Toplumumuzda erkeğe küçük yaşlardan itibaren öğretilen cinsellik genelde her ön sevişmenin cinsel ilişkiyle sonlanacağı inancına dair.Bu durum erkekte performans anksiyetesine sebep olmakta.
Nasıl mı?
Cinsel ilişkiye başladığı andan itibaren erkeğin düşündüğü tek şey ön sevişme başladıysa kesin birleşme olacak yani asla  ‘boşalmamalıyım’. Bu cümlenin zihnimizdeki algılanan versiyonu ise ‘boşalmak,boşalmak,boşalmak,….,….’ şeklinde.Dolayısıyla aslında erkek ön sevişmeden itibaren boşalmaması gerektiğini kendisine söylerken tek odaklandığı ve kendisini hazırladığı şey boşalmak oluyor ve kaçınılmaz son yaşanarak maalesef erken boşalma gerçekleşiyor çünkü stresör devreye girmiş oluyor.

‘DUR’ Yöntemi!

Kontrol altına aldırmamız gereken şey aslında erkeğin durabilmesi.Durması gerektiği ve boşalmayı nasıl önlemesi gerektiği ile ilgili bir çok egzersizden biridir.Dur-çık yöntemleri ile ilgili cinsel bir eğitim alınması oldukça faydalı olacaktır ama en önemli egzersiz aslında zihinde yapılmalı.
Cinsel ilişkinin aslında ne demek olduğu,cinselliğin sağdan soldan duyulan şehir efsaneleri diyebileceğimiz cinsel içerikli hikayelerle alakasız olduğu,karşınızdaki partnerle cinsel iletişim dilinin gelişmiş olması,cinsel ilişkiye  girilen ortamın kaygısız ve sade olması başlıca etkili faktörlerdir.

Cinselliği sadece bir eylem olarak görmek ve sadece bir ihtiyaç olarak görmek ne yazık ki iki tarafa da keyif vermediği için stres altında erken boşalma kaçınılmaz oluyor.Bu sebeple 1 dk altında ekeğin kendini denetlemesi çok önemlidir.Erkeğin hangi durumlarda ,en çok hangi pozisyonda ve nasıl boşaldığını ve neden duramadığını kendine sorarak ilerlemesi gerekmektedir.Bu sorulara cevap verildiği zaman şayet problem tespit edilirse cinsel terapi ile gayet kolaylıkla aşılabilecek bir problem olduğunu da unutmamalısınız çünkü beyin sağlığımızı etkileyen her şey cinsel sağlığımızı da etkileyebilir.

Ne erkek ne kadın bir cinsel obje değildir.Cinsellik partnerlerin özgürlüğüdür.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul