Erken Boşalma | Terapi Evreni
Erken Boşalma

 

      Erken boşalma, günümüz ilişkilerinde çoğu bireyin karşılaştığı bir durumdur. Erken boşalmada erkek istenilen süreden daha kısa zamanda orgazma ulaşmaktadır. Aslında bu duruma “denetimsiz” ve “kontrolsüz” boşalma diyebiliriz. Birey, penis-vajina birlikteliğinden hemen önce ya da sonrasında boşalma durumunu kontrol edemez ve refleksif bir şekilde boşalım gösterir. Bu durum partnerler arasında arzu edilen seviyede cinsel doyuma ulaşılamama sorununu yaratmaktadır. Erken boşalma kadınlarda da görülebilmektedir. Fakat kadın fizyolojisi itibarı ile tekrarlı orgazma ulaşılabildiği için, erkeklere oranla daha ciddi ve rahatsız olunabilir bir durum olarak algılanmamaktadır. Çünkü erkeklerde görülen ejakülasyon (boşalım) sonrası tekrar sertleşme ve boşalım için belirli bir süre geçmesine ihtiyaç duyulur. Ülkemizde %70 oranında erken boşalma görülmektedir.

 

    Erken boşalma hem biyolojik hem de psikolojik nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Biyolojik sorunlar arasında; guatr olarak bilinen tiroit sorunları, prostat hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, penis cilt yüzeyinin aşırı hassas olması ve magnezyum düşüklüğü gösterilebilir.

 

   Erken boşalmanın psikolojik nedenlerine gelecek olursak;

-Cehalet yani cinsel bilgi ve birikim eksikliği (cinselliğin konuşulmadığı ortamlarda yetişmiş olmak, cinsellik ile alakalı kalıplaşmış/tabulaşmış düşünce kalıpları…)

-Mastürbasyon: Mastürbasyon sürecinin yapılma şekli önemlidir. Gençlikte erkeğin mastürbasyonu bir an önce yapıp bitirme ve aceleci olma durumları yoğun ise beyin kasları bunu kodlamaktadır. Bu sebeple ileriki süreçlerde amacından sapmış mastürbasyonlar boşalma refleksini kontrol etmeyi engeller.

-Performans kaygısı: Genellikle ebeveynleri ile iletişimleri sağlıklı gerçekleşmeyen bireylerdir. Sağlıklı anne-çocuk, baba-çocuk ilişki yaşamayan bireyler daha fazla güven ve onay ihtiyacı içinde olmaktadır. Bu durum ile birlikte erkeklerde performans kaygısı oluşmaktadır. Partnerini doyurma kaygısı yoğundur.

-İlişkisel ve iletişimsel problemler

-Travmalar: Bireyin geçmiş süreçlerinde yaşadığı cinsel travma ya da diğer konularda travmatik durumlar.

- Günahkarlık ve suçluluk algısı

-Aşırı stres ve yorgunluk

-Abartılmış cinsel beklenti içinde olmak

-Depresyon


Psikolog
Yazar
Psikolog Yagmur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul