Eski Aşıklarınızdan Kendiniz Hakkında Ne Öğrenebilirsiniz? | Terapi Evreni
Eski Aşıklarınızdan Kendiniz Hakkında Ne Öğrenebilirsiniz?

Araştırmalar, romantik nostaljinin mevcut ilişkinizi güçlendirebileceğini gösteriyor.

ANAHTAR NOKTALARI

  • Eski sevgilinizin mevcut ilişkinize fayda sağlayacağını düşünme fikri mantıksız görünebilir.
  • Nostalji indüksiyonunu kullanan yeni araştırma, geçmiş mutlu zamanları hatırlamanın olumlu bir şekilde taşındığını gösteriyor.
  • Eski sevgilinin seni nasıl sen yaptığını kabul etmek, şimdi ilişkinde büyümene ve başarılı olmana yardımcı olabilir.

Sonunda sona eren tutkulu bir aşk ilişkiniz oldu ama kimin hatıraları sizinle kalmaya devam ediyor? Ne kadar çabalarsanız çabalayın, bu hatıraların bilincinize nüfuz etmesi fazla zaman almaz. Yine de yolunuza devam ettiniz ve şimdi hem istikrarlı hem de güvenli bir ilişkiniz var. Öyleyse neden eski sevgilini düşünmeyi bırakamıyorsun? Ve yapamadığın için bu sorun yaratmıyor mu?

Kansas Üniversitesi'nden psikolog Ting Ai ve meslektaşları (2022) tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, bu anıların günlük düşüncelerinize yukarı doğru kaymasına izin vermenin şaşırtıcı bir değeri olabilir: "Eski bir partnerle ilgili anlamlı anılar, çeşitli işlevlere hizmet edebilir. ve potansiyel olarak insanların mevcut yaşamlarına fayda sağlayabilir” . Belki de eski sevgilinle ilgili biraz nostalji o kadar da kötü değildir.

Nostaljinin Olası İşlevleri

Nostaljiyi "geçmiş bir zamana, olaya veya bir kişiye karşı duygusal bir özlem veya hüzünlü bir sevgi" olarak tanımlayan Kansas araştırmacıları, eski sevgilinizle ilgili anıların potansiyel olarak şu anki romantik partnerinizle ilişki kurma biçiminiz hakkında bilgi verebileceğini öne sürüyor. Bunu düşündüğünüzde, bu mantıklı olabilir.

Eski sevgilinde seni onlara çeken bir şey olmalı ve belki de bu, şu anda duygularını hâlâ partnerine yöneltiyor. Ayrıca, kendiniz ve bugün size bağlı kalan ilişkiler hakkında bazı önemli iç görüler edinmiş olabilirsiniz.

Belki o kişiye kötü davrandınız, bu davranış şimdi çok pişman olduğunuz bir davranış. Ya da belki de çok yapışkandın, eski sevgilini yeterince karar vermeye yönlendirdin. Önceki bir ilişkiden hangi nesne derslerini almış olursanız olun, duygularınız yine de buna çok bağlıydı ve geçmişle ilgili anıların tamamen ortadan kaldırılması neredeyse imkansız hale geliyordu. Ai ve meslektaşları, denemenize gerek kalmayabileceğini düşünüyor.

Nostalji fikrine "hüzünlü" olarak dönecek olursak, soru, mutlu anıların şimdi size nasıl fayda sağlayabileceğidir. Bu tür sevgi dolu hatıralar, bağlanma teorisinin şu anki partnerinizle nasıl bağlantı kurduğunuza rehberlik eden "olumlu şemalar" dediği şeyi sağlayabilir .

Bağlanma teorisi aynı zamanda kendi kimliğinizi kavramsallaştırma şekliniz için de geçerli olduğundan , olumlu anıların zihninize geri dönmesine izin vermek, kendinizle ilgili sahip olduğunuz iyi ilişkilere sahip olma konusunda sahip olduğunuz fikirleri de güçlendirebilir. Bu tür anılar, hayatınızdaki çeşitli bölümleri tek bir tutarlı hikayede birleştirmenize de yardımcı olabilir.

Nostaljinin Olası Faydalarını Test Etme

Ai ve meslektaşlarının nostaljinin fayda etkilerini test etmek için yürüttükleri üç çalışmanın temelinde, "yaklaşma" motivasyonu olarak adlandırılan şeye odaklanan bir teori yatıyor . Temel olarak, bu teori, belirli bir dizi hedefi aramak için ne kadar motive olursanız, onlara ulaşmaya (yani yaklaşmaya) o kadar çok çalışacağınızı önerir.

Nostalji söz konusu olduğunda, eski sevgiliyle ilgili olumlu düşünceler, mevcut partnerinizle bağlantı kurma arzunuzu artırma etkisine sahip olabilir. Ayrıca kendinizi psikolojik olarak büyümüş olarak görmenize yardımcı olabilirler, bu da sizin " yakınlığa ulaşabilecek" biri olduğunuzu hissetmenize izin verebilir.

Bu araştırmalardaki çevrimiçi yetişkin katılımcılar, en az bir ay süren heteroseksüel ve tek eşli bir ilişki içinde olma ve ayrıca en az bir eski partnere sahip olma temelinde seçildi. Yazarlar, çiftlerini heteroseksüel olma kriterlerini karşılayan kişilerle sınırlayarak mevcut ilişkinin doğasını kontrol etmeleri gerektiğini ileri sürdüler, ancak bu bir sınırlama haline geliyor.

Bu araştırmanın prosedürlerine dönersek, ilk iki çalışmada, araştırma ekibi nostaljik anıları tetiklemenin (kontrole karşı) algılanan kişisel gelişim ve ilişki kalitesi üzerindeki etkisini karşılaştırdı. Sonuç olarak kullanılan üçüncü çalışma, bireyin mevcut partneriyle ilişkilerini derinleştirme arzusunu (yaklaşım motivasyonu) ölçer.

Çalışmaların ikisindeki nostalji uyarıları, katılımcılara eski sevgilileriyle geçmişlerinde belirli bir zamanı tekrar düşünmeleri ve bunun kendilerini nasıl hissettirdiği üzerine düşünmeleri talimatını içeriyordu. Araştırma ekibinin katılımcılara bu hatırlamayla ilgili soru sorduğunda aldığı yanıtlardan bazıları şu tür yansımaları içeriyordu: "Uzun zaman önce değerimi gören ve beni ömür boyu sürecek bir taahhütte bulunacak kadar seven bir adam için kalbimde sıcak bir his var." ve "Bunu hatırlıyorum çünkü o anda çok mutluydum."

Üçüncü çalışmada, nostalji uyandırma koşulundaki katılımcılar, Sevgili Eski Aşk web sitesinden, insanların eski sevgilileri hakkında "Her kalp çizdiğimde hala seni düşünüyorum" ve "Her zaman yapacağım" gibi kısa notlar yazdığı ekran görüntülerini incelediler. Ben kek yerken seni düşün ve gülümse." Bu istemlerin amacı, o tedavi koşulundaki herkes için esasen aynı indüksiyonu sağlamaktı çünkü hepsi eski sevgililerini düşünmeden önce aynı materyali izliyorlardı.

Tanım gereği, bu hatıraların tümü, anılarının hüzünlü doğasına odaklanmaları için talimatlar tarafından yönlendirildikleri için olumluydu. O halde bunlar, katılımcıların suçlu (eşlerini terk ettikleri için) veya üzgün (onları özledikleri için) hissettikleri hatıralardan farklıdır.

Anlaşıldığı üzere, mevcut ilişki kalitesi ve yaklaşma motivasyonunun yordayıcıları olarak nostaljiye karşı kontrol koşulunu kullanan istatistiksel modelde, kişisel gelişim algıları önemli bir aracı rol oynadı. O halde nostalji, ilişki yoluyla olumlu büyüme duyguları uyandırdı ve bu daha sonra mevcut partnerden hem tatmin hem de ilgiyi etkiledi.

Mevcut çalışmayı, ilişki kalitesi üzerinde zararlı bir etki gösteren eski sevgililerle ilgili diğerlerinden ayıran şey , eski sevgiliye duyulan sürekli çekim ve hatta suçluluktan ziyade olumlu çıkarımlara odaklanmasıydı . Yazarların belirttiği gibi, "Eski bir eşle sürekli temas veya ona yönelik duygusal arzu uyumsuz olabilir çünkü bu, insanların mevcut ilişkilerine müsait olmalarını ve yatırım yapmalarını engelleyebilir".Başka bir deyişle, geçmişteki hoş anılara odaklanmak, eski sevgilinize ilgi duymaya devam etmekten, hatta işlerin neden kötüye gittiğini düşünmekten farklıdır.

Nostaljiyi Kendi Yararına Kullanmak

Büyüdüğünüzü ve olgunlaştığınızı hissetmenizi sağlayan eski sevgiliniz için belirli bir tür nostaljinin mevcut ilişkinize taşınabileceği açıktır. Peki ya pişmanlık, kayıp ve başarısızlık duygularıyla boğulmuşsanız? Kansas Üniversitesi araştırması, bu düşünce ve duygulara harcadığınız enerjiyi kişisel gelişim duygunuzu şekillendirmek için pozitif bir güce dönüştürmenizi öneriyor.Bunu mümkün kılabilecek bir strateji, mevcut öz kimliğinizi şekillendirmek için geçmiş ilişkinizin aktif bir şekilde yeniden yorumlanmasıdır. Yukarıda özetlenen bu düşünceleri tekrar okurken, o önceki ilişkide gelişen ve hala yaptığınız o küçük şeyleri düşünmenin yolları var mı? Şu anda yaptıklarınızın ne kadarı eski sevgilinize kadar izlenebilir?

  • Belki de daha önce hiç duymadığınız belirli bir sanat türünü seviyorsunuz çünkü partneriniz sizi onunla tanıştırdı.
  • Belki her zaman kamp yapmaktan nefret edeceğinizi düşündünüz, ama şimdi bundan zevk alıyorsunuz çünkü eski sevgilinizle açık havada çok güzel zamanlar geçirdiniz.

Bu anlamda partneriniz kimliğinizin ete kemiğe bürünmesine doğrudan katkıda bulunmuştur. Eski sevgilinden aşk hakkında öğrendiklerinin yanı sıra, kendin hakkında da bir şeyler öğrendin.

Özetle, eski sevgilinle yaşadığın deneyimlerden şu anda nasıl biri olduğunu anlamak neredeyse imkansız. Hayatınızdaki herkes gibi, eski sevgiliniz de bugün olduğunuz kişi olmanıza yardım etti.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Begüm
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul