Evlenmeden Önce Bilmeniz Gereken Gerçekler | Terapi Evreni
Evlenmeden Önce Bilmeniz Gereken Gerçekler

Her ne kadar iki kişi evlenmiş olduğunuzu zannetseniz de aslında tam altı kişi olarak evlenmişsinizdir. Hem kadın hem de erkek aslında o eve kendi anne ve babasının travmaları, acıları, tepkileri, davranışları ve acı deneyimlerini de katmaktadır. Eş adayınızın ailenizle anlaşıp anlaşamaması sizin için önemsiz gözükse de boşanan çiftlerin çoğunda aile faktörlerinin devreye girdiğini görmekteyiz. Bu durumun evliliğinize yansıması kaçınılmazdır. Eğer çözülemeyecek büyük sorunlar olduğunu düşünüyorsanız özellikle dikkat etmeniz evliliğinizin ömrü açısından önemlidir.

Evliliklerde de değişmeyen tek şey değişimdir. Siz her ne kadar partnerinizin değişmemesini arzu etseniz ve hiçbir şeyin değişmeyeceğine inansanız da partneriniz muhakkak hem olumlu hem de olumsuz anlamda yıllar geçse de değişecektir.

Günümüzde boşanmaların büyük çoğunluğu aldatılma nedeni ile gerçekleşmektedir. Her iki taraf için de neredeyse aynı oranda olan bu aldatma oranı sizin için de geçerlidir. Siz partnerinizin sizi aldatmayacağına emin olsanız da iki taraf içinde hem aldatma hem de aldatılma ihtimali her zaman vardır. Özellikle aldatma konusunda çocukluk deneyimleriniz, büyüdüğünüz evdeki evlilik örneği ve hayat dinamikleriniz oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Evlenmeden önce mutlaka herkesin olduğu gibi sizin de sakladığınız ya da tam anlamıyla partnerinize anlatmadığınız sırlarınız olabilir. İlişkide karşılıklı yalan söyleme durumu  varsa evlendikten sonra bu konu düzelmek bir tarafa daha da kötüye gidecektir. Fakat şunu unutmamalısınız ki, nasıl olsa ortaya çıkmaz düşüncesi ile sakladığınız şeyler zamanı geldiğinde mutlaka ortaya çıkacaktır. Üstelik bu sakladığınız şeyler git gide size daha büyük bir yük olacak ve ilişkideki konforunuzu kaçırmanıza neden olacaktır. Bu nedenle evlenmeden önce partneriniz ile birbirinize ne kadar açık olabilirseniz o kadar sağlıklı ve şeffaf ve mutlu bir evliliğiniz olacaktır.

Ne kadar aşık olsanızda, çok tutkulu olsanız da asıl önemli olan konu gerçekten iyi diyalog kurup sakince konuşup konuşamadığınızdır. Çünkü evlilikte empati becerisi yoksa ve karşı tarafı anlama becerisi yok ise o evlilikte çatırdama nedeni haline gelebilir. Unutmamalısınız ki , nasıl olsa evlendikten sonra düzelir düşüncesi evliliğiniz için çok yanlış bir başlangıç olacaktır.
Kendinize sormanız gereken soru ise şu ; ‘daha iyisi olmayacak ama bir tık daha kötüsü olduğunda bu evliliği devam ettirebilir miyim?’
Cevabınız evet ise, muhtemelen doğru kişiyle berabersiniz diyebiliriz. Cevabınız hayır ise, o halde bu ilişkiyi tekrar gözden geçirmenizde fayda var demektir.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul