Freud‘a Göre Aşk Seçimi | Terapi Evreni
Freud‘a Göre Aşk Seçimi

Aşk, yıllardan beri kişilerin en çok zorlandığı, ilişkiyi sürdürmekte güçlük çektiği durumlardan birtanesidir.  geçmişten beri kişilerim hayatında olmuş kimi zaman seçime, kimi zaman ayrılığa, kimi zaman şehveti yaşamamıza sebep olan şeydir.  Aşkın, spesifik bir tanımı yoktur. Aşkı, fiziksel olarak anlatacak olursak; kalp ritim hızının artması, karnımızda kelebeklerin oluşması, huzurlu, mutlu, güvende hissetmemizi sağlayan bir yapıya sahiptir Ama bireysel farklılıkları da unutmamak gerekli, herkeste aynı şeyler yaşanacaktır diye bir kaide yoktur. Ama, aşkı kolay tarif edemeyiz. Aşk, herkeste farklı hisler, farklı duygular, farklı anılar barındırır. Herkesin aşka yüklendiği anlam birbirinden farklıdır.

 

Freud’a göre aşk, dört farklı yapıda bir araya gelebilir;

 

1- Özgül olabilmek ; İlişkilerde kişiler özgün, biricik, tek varlık gibi düşünülür. O karakter de , o tapuda, o düşünce sadece tek bir kişide toplanmış ve bu beklentileri, istekleri ve arzuları tek bir kişide bulacağımız zaman o kişiye aşık olduğumuzu düşünürüz. Anadolu topraklarındaki anlamı ise “bulunmaz hint kumaşı”, yani kişi tektir. Onunla yaşayabileceğimiz her duygunun ve arzunun biricikliğinden kaynaklanmaktadır. Bizler biricik, eşi benzeri olmayan insanlara aşık olmayı seçeriz.

 

2- Namuslu, temiz üne sahip olabilmek ; çekicilik bunun en önemli faktörüdür. Namuslu kavramının temel altında yatan şey , sadakatli ve güvenilir hissiyatı vermektedir. Sadakatli kişi, aldatmaz , partnerine sadıktır. Onun her zaman ve her koşulda yanında olur. Gözü ondan başkasını görmez. Bu yüzden bu kadınlara maneviyat, yatırım yapılır.

 

3- Cinsel Ahlak; cinsel ahlaktan kastımız, kişinin “fahişe” niteliğinde bir yatak macerasının olmaması. Namuslu kadınlar, namuslu sevişir mantığı yer alır. Çünkü cinsellikte de sadakatlilik barındırır. Bir ötekine aşık olmama, sadece partnerine olan sadıklık yer alır.

 

4- Sevgiliyi kurtarma eylemi; Aşık olduğumuz kişiler kendi başlarına bir durum veya olay karşısında tek kaldıklarında partnerinden yardım isteme ve aşık olduğu kişi için var olan sorunu çözüme kavuşturmaya çalışır. Partneri, ihtiyaç duyduğunda onun isteklerine ve arzularına çözüm bulmaya çalışılır.

 

Freud’a göre bu dört unsur kişilerin aşk seçimlerini çok fazla etkiler. Kişiler kendi partnerlerinden bu ilişkiyi devam ettirmek için neden arayışında olurlar. Onları sevme nedenleri, ilişkiyi devam ettirme, tahammül etme, var olan gidişatın süresince devam etmesidir. Her kişi aynı nedenlerle var olmazlar, her ilişki dinamiğinin Yapı taşları birbirinden farklılık gösterir. Peki, ya sizin seçimleriniz hangisi? Sizin aşık olma, süregelen ilişkiyi sürdürme nedeniniz hangisi ?

 

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul