Gelin - Kayınvalide İlişkileri | Terapi Evreni
Gelin - Kayınvalide İlişkileriÖzellikle ülkemizde evliliklerin üzerinde yadsınamaz bir etken var o da; gelin-kayınvalide ilişkileri…

Bir çoğunuz eminim bu konuda bazı soru işaretlerine sebep olacak ilişki dinamikleri içinde kalmışsınızdır.Bu yazıyı hem gelinler,hem kayınvalideler, hem de bu dinamiğin en önemli parçası olanlar damatlar mutlaka okumalı.

Gelin ve kayınvalide problemleri,çatışmaları uzun yıllardır çözülemeyen büyük bir sır haline dönüşmüş durumda.Kültür,yaşam tarzı her ne olursa olsun işin içine aileler/anne ve babalar girdiğinde her evlilikte zaman zaman bu sorun muhakkak yaşanıyor yada yaşanmak üzereyken bertaraf edilebiliyor.

Peki,bu sorunun yaşanma sebebi acaba ne olabilir?

Aslında bizim kültürümüzde var olan bir durum var o da erkek çocuklarına verilen aşırı değer.Özellikle erkek çocuk anneleri oğullarını doğdukları andan itibaren çok fazla ilgi alaka ve fedakarlık göstererek büyütüyor.Bir kadın erkek çocuk dünyaya getirdiğinde kendini gerçekleştirmiş olarak hissediyor ya da hissettiriliyor.Bir güç ve statü sahibi elde etmiş yani bir sınavı geçmiş gibi hissediyor.Kültürel inancımızın bir parçası olarak genelleyecek olursak inancımız , ‘’kızımız gelecekte evlenecek,ele karışacak,bizim soyumuzu oğlumuz sürdürecek,genlerimizi eve yeni aldığımız birey yani  gelinimiz ve oğlumuz devam ettirecek…’’

Öte yandan  ’’ fallik dönem ‘’ dediğimiz 4-6 yaş arası dönemde anne ve çocuk arasındaki bağ sağlıklı kurulamamış; çok fazla yada eksik bağ kurulmuş ise ilerleyen zamanlara eşin yani damadın gelinle problem yaşama olasılığı ve kayınvalide ile gelinin problem yaşama olasılığı çok fazla görülmekte.

Acaba ,neden kayınvalideler gelinlere karşı önyargı taşıyor?

Aslında sebep çok açık değil mi? Çünkü oğlunu paylaşmak ve inşa ettiği yerini gelinine devretmek istemiyor.Kıskanıyor,onu başka bir kadınla asla paylaşma fikrine sıcak bakmıyor.

Gelinler neden kayınvalidelerle sorun yaşıyor?

Hayatında ve evliliğinde sürekli birinin gölgesini hissetmek istemediği için. Toplumumuzda bunu aleni veya fark ettirmeden  yapan bir çok kayınvalide mevcut.Eşi olacak kişinin hayatında sürekli ona karışan ve yöneten birinin olması zaman zaman gelinleri çileden çıkartabiliyor.

Burada empatik davranmak oldukça önemli. Rolleri karıştırmamanız gerektiğini unutmamalısınız.
Ergenlerle çalışırken ailelere çocuklarının daha önce hiç yetişkin olmadığını ancak ailelerin bir zamanlar ergen olduğunu ve onların çocuğunu anlamalarının daha kolay olduğunu hatırlatırım.Burada da kayınvalidelere hatırlatılması gereken en önemli konu şu ki ; siz de daha önce birinin gelini olma durumunu yaşadınız ,belki sizde bazı problemler yaşadınız ve bu deneyimin nasıl bir duygu olduğunu biliyorsunuz ancak gelininiz daha önce muhtemelen kayınvalide olmadı ve sizi anlaması size göre daha zor.

Bu noktada saygı çerçevesini aşmadan açık iletişim kurak ve sorunları eşine yansıtmaktan çok kayınvalideye sormak,ne demek istediğini bazen anlamamak, bazen söylediklerini duymamak,duyduysa da kendi zihninde anlamlandırmaya çalışmak yerinde gidip direkt sormak oldukça önemli bir püf nokta.İki tarafta asla birbirinin arasından konuşmamalı ve araya elti ,görümce gibi roller girmemeli.Kulaktan kulağa yayılmaya sebep olacak şeyler dillendirilmemelidir.

Gelin saygı sınırını aşmamalı sürekli eşine annesiyle ilgili kötü şeyler söylememeli,kayınvalide ise rolleri karıştırıp gelininin yerine geçmeye çalışmamalı.Çift terapisine gelen çiftlerde görüyoruz ki,başvurulan sebep kayınvalide gelin ilişkisi olmasa bile problemlerin arkasında gölge sebep bu dinamik çıkabiliyor.

Keza, araştırmalara göre,eğer gelin damadın ailesiyle çok yakın bir ilişkiye sahipse,sürekli beraber vakit geçiriliyorsa boşanma oranı %20 artıyor.Bu ne demek?
Araya mesafe koymalı ve sınırımızı bilmeliyiz.Hayır demek ve sınır çizmek burada da önemli bir konu olarak önümüze çıkmakta.
Eğer yapışık yada birbirine aşırı kaynaşık sınırsız bir ilişki kurulduysa bu da sağlıklı bir ilişki olmuyor.

Kısacası bu problemi çözmek için;
-empatik olmak
-iletişim dilinin açık olması
-birbirine karşı saygısızca davranmamak
-aradaki sınırı korumak
başlıca sıralayabileceğimiz maddelerdir.


 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul