Gerçekte Kimsin? | Terapi Evreni
Gerçekte Kimsin?

Antik Yunan’dan bugüne üzerine düşünülmüş basit görünen bir soru “Ben kimim?”

Neden kim olduğumuzu kolayca tanımlayamayız,en iyi bilmemiz gereken,bizi en iyi tanıyan olmalıyken neden buna cevap veremeyiz?

Sorgulanmamış bir hayatın yaşamaya değmediğine inanır Sokrates.Mutluluğa giden yolun da benliği keşfetmekten geçtiğini belirtir.Bununla birlikte mutluluğun,benliğin sınırsızca tasviri yapılmış,arayışlarımızda rehber olacak birçok kaynak oluşturulmuştur.Bunları değerlendirmek,ben kimim sorusunu cevaplamaya çalışmak,kendini aramak az insanın yaptığı bir şeydir sebebi ise bunun cesaret gerektirmesidir.Ancak benliğimizi tanıyamamak,mutluluğu elde edememek demektir bu da umutsuzluğu yaşamak anlamına gelir.

Biri olmaya çalışmak “kendi” olmaktan daha kolaydır,arayış ve sorgulama,yüzleşme ve acı gerektirmez.Belki daha güçlü,daha güzel,daha zengin,daha başarılı olmak istiyoruz.Birilerinin bize başardı demesini,imrenerek bakmasını istiyoruz.

Kierkegaard,kral olmak isteyen bir adam örneği verir.Kral olursa eski benliğini terk edecek,olmazsa da kendi benliğinden nefret edecektir.Günün sonunda kurtulmuş olmayı istediği kendi benliği kalacaktır.

Kendinden farklı biri olmaya çalışmak; başaramadığımız için kendimizden nefret etmemize ya da başarıp kendi benliğimizi terk etmemize neden olur.İki durumda da benlik umutsuzdur,kendi değildir ve mutluluk şansı yoktur.

Kral olmak için her şeyini adayan mı,kral olmak istemeyen mi daha mutlu mudur?

Elde etmeye çalıştıklarımız bizi kral mı yapacak yoksa köle mi?

ÇIKIŞ

İnsan rekabeti bırakmazsa sürüklenmeyi de bırakmaz.Kendinizden ne kadar uzaklaştığınızı görmek için bazı sorular sormanız gereklidir.Bu soruların en önemlisi ise “neden”dir.Bir şeyi neden yaptığınızı anlamak için her cevabınıza neden diye sorarak onu tüm kılıflarınızdan soymalısınız.

Karanlıklarınızı görün,neden olduklarını sorun kendinize.Utandığınız arzularınız, hatalarınız, pişmanlıklarınız, korkularınız, öfkeniz, çaresizlikleriniz… Onlar neden karanlıkta durmalılar,çözün ve rafa kaldırın. Benliğinizi,içinizdeki çocuğu sevin;onun potansiyeline güvenin.Her çocuk hata yapar,güvenle desteklenmeyen çocuklar daha çok hata yapar ve hatalarını güzelce örterler.

 

 

 

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Pelin
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul