Gripten Korunmak İçin ve Gribe Yakalandığımızda Nasıl Beslenmeliyiz? | Terapi Evreni
Gripten Korunmak İçin ve Gribe Yakalandığımızda Nasıl Beslenmeliyiz?

Özellikle kış aylarında aralıklı olarak karşılaştığımız grip salgınları yaşıyoruz. Temennimiz bu salgında hiç kimsenin etkilenmemesi ancak oldu ki gribe yakalandınız veya yakalanmamak istiyorsunuz bu iki durumda nasıl beslenebileceğinizi sizler için anlatıyorum.

Öncelikle gribe yakalanmamak için bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız oldukça önemlidir. Güçlü bir bağışıklı sistemi için ise besin çeşitliliği özellikle B ve C grubu vitaminlerden zengin gıdalar, sebze ve meyve rubundan zengin beslenme hayatımızın bir parçası olmalıdır.

B ve C grubu vitaminler vücutta depo edilmezler ve bağışıklık sisteminde önemli rol oynarlar. Bu yüzden günlük düzenli bu vitaminlerden almanız gerekmektedir. Bu vitaminleri ise beslenmenize ekleyeceğiniz lifli veya tam buğday unundan yapılmış ekmek ürünleriyle, bulgurla, koyu yeşil yapraklı sebzelerle, maydanoz, biber, portakal, mandalina, nar, limon gibi kış meyve veya sebzeleriyle tamamlayabilirsiniz. Günlük depolarınız doldukça hastalığa yakalanma riskiniz de azalacaktır.

Diyelim ki ne yapsanız da olmadı ve grip salgınına yakalandınız. İyileşmenizin hızlanması için beslenme yine oldukça önemli. Gripte ilk yapacağınız şey omega-3 desteği almak olmalıdır. Omega-3’ün enfeksiyonlara karşı etkileri kanıtlanmıştır. Haftada 2 gün balık yiyebilir, çiğ fındık badem, cevizi öğünlerinizde günlük bulundurabilir veya takviye olarak alabilirsiniz.

Omega-3 desteğinin yanında mutlaka çinko düzeyinden zengin beslenmelisiniz. Bunu sağlamak için de özellikle her gün kabak çekirdeği tüketmeniz size fayda sağlayacaktır. Bunun yanında günlük yumurtanızı, peynirinizi ekleyerek hazırladığınız sağlıklı beslenme tabağı yine çinko düzeyinizi arttırmaya yardımcı olacaktır.

Omega-3, çinko desteklerinizi eklediniz beslenmenize son ekleyeceğiniz ürün C vitamininden zengin besinler olmalıdır. Gün içinde beslenmenize ekleyeceğiniz biber, tere, maydanoz, greyfurt, portakal, kivi, kuşburnu C vitamini alımınızın artmasına yardımcı olacaktır.

Beslenmenizi düzenledikten sonra grip döneminde zencefil, yoğurt, limonlu çaylar ekleyerek gripten hızla kurtulmak için beslenmenizi destekleyebilirsiniz.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul