Güneş Erkekleri Acıktırıyor | Terapi Evreni
Güneş Erkekleri Acıktırıyor

Ghrelin adında bir hormon adı duymuş muydunuz daha önce? Ghrelin mide ve pankreastaki bazı hücreler tarafından oluşturulan açlık uyarıcı bir hormondur. Hatta “iştah hormonu” diye de adlandırırız. Ghrelin yemekten önce salgılanır açlık hissimizi arttırır yemekten sonra ise daha az salgılanır. Vücudumuzun ghrelini salgılamasında etkili bazı çevresel faktörler vardır bunlar; müzik, ışık ve kokudur.

3 yıldan uzun süredir yapılan bir araştırmada erkek ve kadınların güneş ışığına maruz kaldıktan sonra ve güneş ışığı almadıkları dönemde vücutlarında salgılanan ghrelin hormonu düzeyleri araştırılıyor.

Erkeklerde güneşten gelen ultraviyole ışınları arttıkça kandaki ghrelin horonu seviyesinde ve iştahlarında artış olduğu saptanıyor. Kadınlarda ise yüksek ultraviyole ışınının ghrelin hormonunda herhangi bir artışa neden olmadığı görülüyor çünkü kadınlık hormunu da dediğimiz östrojenin iştah arttırıcı hormonu baskıladığı görülüyor.

Sonuca baktığımızda ise sıcak yaz aylarında erkeklerin iştah sorunlarının arttığı ve diğer zamanlara göre daha fazla besin tükettikleri artık kanıtlı. Yemek saatleri yaklaştığında olabildiğince güneş görmeyen kapalı alanlarda olmak yemek esnasında gölge veya kapalı yerleri tercih etmek yaz aylarında kilosunu korumak veya kilo vermek isteyen tüm erkekler için faydalı olacaktır.

 

 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul