Hangi Zeytinyağı Çeşidi Nerede Kullanılmalıdır? | Terapi Evreni
Hangi Zeytinyağı Çeşidi Nerede Kullanılmalıdır?

Zeytinyağı, mutfaklarımızda “sağlıklı yağ” olarak yerini almış olan üzerine sayısız bilimsel araştırma yapılmış güvenilir diye adlandırabileceğimiz bir yağ çeşididir.

Zeytinyağını mutfağımızda sıcak yemekleri pişirirken, pilavlarda, salatalarda, söğüşlerde bolca kullanırız. Hatta et marine ederken bile eti yumuşatması için zeytinyağını yine kullanırız. Zeytinyağını düzenli ve doğru tüketmek bizleri; LDL kolestrol, tip2 diyabet, kalp hastalıkları, obezite ve kanserden koruyacaktır.

Sofralarımızın baş tacı, sağlığımızı korumada en lezzetli yardımcımız olan zeytinyağını almaya markete gittiğimizde 3 farklı çeşidiyle karşılaşmaktayız. İyi ama şimdi bunların hangisi yemekler için hangisi salatalar için? Çeşitlerin arasında kaybolmak artık yok J Şimdi sizler için bu 3 farklı türünü Türk Standartları Enstitüsü tanımına göre açıklıyorum.

1)      NATÜREL ZEYTİNYAĞI

Zeytinin doğal özelliklerini kaybetmeyeceği uygun bir sıcaklıkta, sadece mekanik işlemler uygulanarak elde edilen zeytinyağı çeşidine natürel zeytinyağı denmektedir. Rengi yeşilden sarıya değişebilir ve berraktır. Kendine has bir tat ve kokuya sahiptir. Salatalar ve çiğ yemekler için tercih edilir genellikle.

2)      RAFİNE ZEYTİNYAĞI

Zeytinin yapısını bozmadan farklı yöntemlerle rafine edilerek tüketilebilir hale getirilerek elde edilen bu zeytinyağı çeşidi ise sarının değişik tonlarında raflarda yerini almaktadır. Rafine zeytinyağları yüksek asit içeriğine sahip olduğu için bu yağlar genellikle pasta, börek veya tatlı çeşitlerinin yapımında kullanılmaktadır.

3)      RİVİERA ZEYTİNYAĞI

%80-90 oranında rafine ve %10-20 oranında natürel zeytinyağının karıştırılmasıyla elde edilen zeytinyağı çeşidine riviera adı verilmektedir. Kullanılan yağ türü ve karışım oranlarına bağlı olarak bu yağların asit dereceleri, renk, tat ve aromaları farklılık göstermektedir. Ancak natürel zeytinyağına göre daha hafif bir aromaya sahip oldukları için yemeklerde tercih edilirler.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul