Hayalet Sevgili: GHOSTİNG | Terapi Evreni
Hayalet Sevgili: GHOSTİNG

 

Ghosting, ingilizcede ‘hayalet’ anlamına gelen bu kelimenin, romantik ilişkilerimizde karşılık bulması ‘görmezden gelme’, ‘yok sayma’, ‘ortadan kaybolma’ anlamı taşımaktadır.

Eğer ilişkileriniz hiçbir sebep olmadan sonlanıyorsa bu yazı işinize yarayabilir.

İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri iletişim kurmak ve duygusal bağ oluşturmaktır. İlişki kurmak hayatta kaçınılmaz en önemli unsurlardan biridir. İlişkinizde partneriniz bir anda ortadan kayboluyorsa Ghostinge maruz kaldığınızı söyleyebiliriz. Bunu yapan kişiler hiçbir şekilde mesajlarınıza, aramalarınıza dönüş yapmazlar. Burada en önemli ayrıntı ilişkide herhangi bir sorun olmadığı halde sizi görmezden gelmeye başlarlar. Bu sebeple kötü giden ilişkilerde yaşanılan sorunlardan dolayı ortadan kaybolma durumu bunu kapsamamaktadır.

Son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle ilişkilerde ghosting ile karşılaşan insanların sayısı artmaktadır. Özellikle sosyal medya üzerinde kurulan ilişkiler bu durumu daha çok yaşanılır kılmaktadır. Ghosting ile biten ilişkilere baktığımızda genelde duygusal bağın kurulmadığı ve kısa süreli ilişkiler olduğunu görmekteyiz. Bu açıdan bakıldığın da aslında temel de bağlanma sorunu yaşayanların ilişkilerinde ghosting uygulamaya daha yatkın olabileceğini söyleyebiliriz. Güvensiz bağlanma, sorumluluk almaktan kaçınma ve romantik duygulardan uzaklaşma isteği Ghosting’in sebepleri arasında yer alabilir.

Ghostinge maruz kalan kişilerin oldukça yoğun bir hayal kırıklığı yaşadığı, hatta bu durumdan dolayı kendilerini suçladıkları görülmektedir. Çünkü insan beyni yaşadıklarını her zaman anlamlandırmak ister. Özellikle ilişkilerde belirsizlik durumları varsa burada deneyimler ve varsayımlar üzerinden cevaplar aramaya başlar. Sebepsizce biten ilişkide terk edilmenin vermiş olduğu huzursuzluk, kişinin kendiyle ilgili düşüncelerin de de sıkıntı yaratmaya başlamaktadır.

Ghostinge karşı başa çıkmada en önemli husus; bu durumun sizi duygusal olarak etkilemiş olmasının oldukça normal olduğunu kabul etmektir. Yaşadığınız bu durumun her zaman kişisel sebepleri doğurmadığını bilmek, bazen sebeplerin karşı tarafla ilgili olduğunu hatırlamak işe yarayabilir. Güzel duygular içerisinde başladığınız ilişkinin sonunun sizde hayal kırıklığı yaşatmasının insanca bir tutum olduğunu, bu sancılı sürecin bir süre sonra tüm duygular gibi gelip geçeceğini bilmek ve belki de bir süre bu duyguyla baş başa kalıp kendi baş etme stratejinizi oluşturmanız bakımından yararlı olacaktır.

Sevgilerle,

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul