Hayatımız Boyunca Mutluluğumuzun Önce Kendimizde Başladığını Biliyor Muydunuz? | Terapi Evreni
Hayatımız Boyunca Mutluluğumuzun Önce Kendimizde Başladığını Biliyor Muydunuz?

 

Bizim mutlu olmamız çevremizdeki insanları ya da ailemizdeki insanları nasıl etkiler?

Ya da bizim mutlu olmamızın hayatımıza ne gibi etkileri olabilir?

Bunları hiç düşündünüz mü?

Aslında mutluluğumuz, yaşam tarzımız, kendimizi iyi hissetmemiz hayatımızda bir döngü halinde bizi takip eder. Bu döngüyü yaşadığımız ortam, içerisinde bulunduğumuz sosyal çevre ya da alışkanlıklarımız gibi birçok çevresel etken doğrudan etkilemektedir.

Peki mutluluğumuzun bizde başladığı durumlar neler?

Öncelikle mutluluk nedir ya da bizi mutlu eden şeyler nelerdir bunları biliyor olmamız gerekiyor. Başkaları için mutlu gözükmememiz gerekiyor gerçekten mutlu olmamız gerekiyor. Burada asıl mesele mutlu rolü yapmamız değil, neden mutlu rolü yapmaya ihtiyaç duyduğumuz ya da neden gerçekten mutlu olamamamız.

Sahi bizi gerçekten neler mutlu eder ya da ne olursa mutlu oluruz? Bunu gerçekten hiç düşündük mü? Bu iki maddenin üzerine biraz düşünelim ve gerçekten bunları bilmemizin hayatımıza ne gibi etkileri olacağını gözlemleyelim.

Hayatımız boyunca bizi ayakta tutacak etkenlerden bir tanesi de gerçek mutlu olabilmektir. Biz eğer mutlu değilsek ailemiz, eşimiz, çocuklarımız ya da çevremizdeki insanlarda bizimleyken mutlu olmazlar. Buna peki neden bu kadar vurgu yapıyoruz hiç düşündük mü?

Çünkü bizim mutlu olmamız günlük olarak motivasyonumuzu, günlük yaşam koşullarımızı etkilemenin yanı sıra ruhsal duygu durumumuzu da doğrudan etkilemektedir. Gündelik hayatımızın sağlıklı, huzurlu bir şekilde devam edebilmemiz için kendimizi mutlu hissetmemiz gerekmektedir. İş, okul, sosyal ya da aile ortamızda mutlu olmamız için önce kendimizi mutlu hissetmemiz gerekmektedir. Örnek olarak genel bir cümleyle özetleyecek olacaksak bir aile ortamında eşimizin çocuğumuzun mutlu olması için önce kendimizin mutlu olması gerekmektedir. Bu tabi ki sadece aile ortamı için değildir. Tek bile kendi ayaklarımızın üstünde eğer durmak istiyorsak yine önce kendimiz mutlu olmalıyız.

Kendi mutluluğumuzdan vazgeçmemeliyiz. Mutluluk dolu bir hayatımınız olsun J

 

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul