Hayattan Zevk Alabilmek | Terapi Evreni
Hayattan Zevk Alabilmek

Hayattan zevk alabilmek,anda kalabilme ve gerçek benliği yaşatma yetilerine sahip olmakla ilişkilidir.Yaşanan birçok olumsuz tecrübe,ekonomik kaygıların yükselmesi,sorumlulukların artması ve zorunluluk hissinin baskın gelmesiyle, zaten zeminde çocukluk dönemlerinden yerleşmiş olan değersizlik ve/veya yetersizlik duygularının artık görmezden gelinemeyecek boyutlara ulaşmasıyla,birey hayattan zevk alamamaya başlar.Birey bu duruma geldikten sonra kendisi için yatırım yapması gerektiği gerçeğini bilse de ne bir tatil ne bir ödül onu motive etmekten çıkar ve kişi sadece kaçış alanlarında saklanır.Bunlar uyku,sosyal medya,oyunlar,alkol ya da televizyon gibi zihni uyuşturacak alanlardır.

Depresyonun en önemli belirtilerinden birisi anhedoni ve bunun birçok nedeni olsa da hepsinin çıktığı yalnız bir dinamik vardır.Bu da herkeste doğuştan var olan libidinal enerjinin yanlış kullanımıdır.Libidinal enerji; size andan,yaşamdan,seksten,sosyalleşmekten zevk aldıran yani yaşamanıza sebep olan en temel dürtüdür.Anhedoni yaşayan kişilerin en çok yaptığı hatalar şu şekildedir;

Başkası için yaşamak

İş veya maddi kazanımlar için yaşamak

Tüm libidinal enerjiyi tek faktörde tutup riski bölmemek(sahip olduklarını görememek)

Kendiliğin herkesten sonra gelen bir değerde tutulması

Gerçek benliğinden uzaklaşmak

İdeal benliğin altında ezilmek

Her zaman kendini ertelemek

Duygusal ve temel tüm ihtiyaçları görmezden gelmek

İnsanlarla gerçek bağlar oluşturmaktan kaçınmak

Bu hataların bedeli ağırdır çünkü kişiyi kendine uymayan bir kalıpta sıkışmaya zorlar. Benlik ya cesaret gösterip büyük bir isyan çıkaracak ya da hayat boyu sıkışmış bir şekilde yaşamaya kendisini zorlayacak ve potansiyelini tamamen harcayacaktır.

Buradan çıkışın ilk adımları öncelikle durup farkındalık kazanmaya çalışmakla başlar.

Kim/Ne için yaşıyorsunuz?

Talepler yakın çevrenizce karşılıklı önemseniyor mu?

Hangi öğretilmiş düşünce sizi bu duruma getirdi ve özgürlüğünüzü aldı?

Farkındalıkla beraber en yakın çevreye durum belirtecek şekilde eyleme geçilmeli.Talep edilmeli kişilerden ve hayattan.Materyalist düşünceler dışında kendiliğe dönük amaçlar edinilmeli.Libidinal yatırımlar benliğe çevrilmeli.Şefkat ve takdir yönünde kişi her zaman kendini beslemeli.Yeri dolmayacak fedakarlıklar yapmak,yeri dolmayacak yaşama arzusuna veda etmek demektir.Değersizleştiren kişilere sınır çizilmeli ya da veda edilmeli.Kaybedilen saygınlık-özsaygı-tekrar yerine getirilmeli veya baştan oluşturulmalı.Kendilikten memnun olmak için çaba gösterilmeli.

Eski halinizi hatırlayın,büyümek,olgunlaşmak sakin ve zevk almayan bir yetişkin olmak demek değildir.Büyüdükçe daha korkak olmak mı tercihiniz?

Yaş alıp deneyim kazandıkça yaşamayı unutuyoruz.Hayatın korkutucu faktörleri bizi manipüle ediyor.Korkarak saklanıyoruz,hayat bize karışmasın der gibi.Ama kaçtığımız her yerde sadece nefes almakla yetiniyoruz.

Kaybetmekten korkacağımız çok şey var ve olmalı da ama yenilerini yaratmak sadece bulunduğumuz kafesi-ta ki gözümüz alışına kadar- güzelleştirme çabasından ibaret. Mutluluk hiçbir zaman bizden uzakta olmadı. Biz onu hep yanlış yerlerde aradık.

 

 

 

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Pelin
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul