HAYIR demek EVET Demek Kadar Mühim | Terapi Evreni
HAYIR demek EVET Demek Kadar Mühim

İnsan ilişkilerinde çoğu zaman ön planda olan değer duygusal ihtiyaçlardır. İlişkinin tatminliğini belirleyen en önemli konu duyguların karşılıklı doyurulabilmesidir. Genellikle “hayır” diyemeyen, ilişkilerinde sınır çizemeyen, kendilerini var edebilmenin ve kabul görebilmenin şartının “hayır” dememekten geçtiğine inanan kişilerdir. Bu bağlamda “kendi duygularını hiçe sayarak başkalarını mutlu etmeye çalışma” tutumu sıklıkla duygusal ihtiyaç krizine sebep olan önemli bir konudur.

 

Neden ‘Hayır’ Diyemiyoruz?

Hemen sorun kendinize ve mümkünse yazarak cevaplandırın. İnsan beyni günde 6000 düşünce üretiyor. Yani düşüncenin hızı oldukça fazla, hayır diyemediğiniz bir anda kalıp sorun kendinize. ‘Hayır dersem ne olur ?’ Çoğu zaman “hayır’’ dediğimizde yaşayacaklarımızdan korkuyoruz. “Hayır dersem ayıp olur, hayır dersem değerim düşer, hayır dersem dışlanırım, hayır dersem beni kimse sevmez, hayır dersem …”  gibi otomatik düşünceler içinde bulacaksınız kendinizi. Bu düşünceler kişiyi yalnızlık kaygısına, merhamet yorgunluğuna ve ilişkilerde bağımlılık noktasına getiriyor.

 

Nasıl ‘Hayır’ Denilir?

Öncelikle “hayır” demenin reddetmek olmadığını bilmemiz gerekir. O yüzden ilk cümlenin olumsuzluk algısına yol açacak şekilde olmaması önemlidir.

·        Dediğin işi yapmak istiyorum ama verdiğin süre yeterli değil ya da ancak 1 haftada yapabilirim’ şeklinde alternatif olabilir.

·        Sana yardımcı olmak isterdim ancak bugün çok yorgunum başka bir zaman senin için uygun olur mu? şeklinde ucu açık bir soru cümlesi olabilir.

Yargılayıcı ve suçlayıcı dilden kaçınmalı, olabildiğince kendi yaşadıklarımız ve hissettiklerimiz üzerinden “hayır”ı ifade etmeliyiz. Evet, insan “hayır” dediğinde de demediğinde de sıkıntı yaşıyor. Ancak “hayır” demediğinizde yaşadığınız sıkıntı sizi soruna, “hayır” dediğinizde yaşadığınız sıkıntıysa çözüme götürüyor. Tabiki diğer insanlara yardımcı olmak önemli ancak bunu kişinin kendisini ihmal ederek yapması kişide kaygı problemleri, depresyon, öfke patlamalarını beraberinde getirebiliyor. Coelho’nun çok net bir şekilde tespit ettiği gibi, “Başkalarına evet derken kendinize ‘Hayır’ demediğinizden emin olun.” En önemlisi herhangi bir şekilde yönetemediğiniz bir durumla karşılaşıyorsanız ruhsal yardım almaktan çekinmeyin.

Sevgiler..

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul