Hiçbir Şey Yemiyorum Yine de Kilo Veremiyorum | Terapi Evreni
Hiçbir Şey Yemiyorum Yine de Kilo Veremiyorum

Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum. Neredeyse doğru düzgün bir şey yemiyorum ama yine de kilo alıyorum diyorsanız bu yazım sizler için.

Zayıflamak istediniz, kendi kendime yaparım ya diye düşündünüz. Önce tükettiğiniz paketli gıdaları abur cuburları yememeye başladınız. Buraya kadar gayet güzel sonrasında ekmeği kestiniz, öğünleri atladınız. Baksanız günlük almanız gereken kalorinin çok çok altına düştünüz ama tartıya çıktığınızda sonuç değişmemiş hatta bir baktınız onca açlığa rağmen kilo bile almışsınız. Böyle bir durum nasıl söz konusu olabilir? Nedeni enerji metabolizmamızda gizli.

Vücudumuzun sahip olduğu bir enerji metabolizması vardır. Aslında mantık basit, harcanan enerji arttıkça veya alınan enerji azaldıkça depo halinde olan yağ kütleleri yıkılmaya başlar ve zayıflarsınız ancak o basit matematikte bir ürün var her zaman denge halinde beslenmemizi isteyen. Bu ürünün ismi “asetil Co-A”.

Vücudumuzdaki enerji depolarında yıkım başladığında ürün olarak asetil Co-A açığa çıkmaya başlar ve bu asetil Co-A lar ortaya çıktıktan sonra vücutta birikmeyi asla sevmezler. Diyelim ki siz çok kısıtlanmış bir kalori içeriği olan beslenmeyi hayatınıza aldınız. Önce vücut alınan enerji düşük diye depo yağlarını yıkmaya başladı ama ne kadar az beslenirseniz o kadar da çok yıkmaya başladı depo yağlarınızı. İlk başta çok güzel bir anda 5 kilo gitti ancak vücutta olması gerekenden daha fazla yağ deposu yıkıldığı için asetil Co-A lar vücutta fazlaca birikmeye başladı. Bu birikmeyi vücut metabolizması kabul etmeyeceği için kısa bir süre sonra o asetil Co-A lar yeniden birleşip yağ kütlesine dönmeye başlayacaktır. Bu sebepten kaynaklı aşırı kaloriden kısıtlanmış şok diyetlerden uzak durmalısınız.

Enerji metabolizmasını bozmadan, verilen kiloları geri almadan yapacağınız en doğru diyet, diyetisyen eşliğinde gerçekleştireceğiniz sürdürülebilir beslenme tarzı olacaktır.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul