İçimdeki Tatlı Yeme İsteği Bir Türlü Geçmiyo | Terapi Evreni
İçimdeki Tatlı Yeme İsteği Bir Türlü Geçmiyo

Oruç tutarken içimizden asla söküp atamadığımız o tatlı yeme isteği… Orucu daha açar açmaz gözümüz de aklımız da tatlılarda aman yarabbi bu isteği baskılamam lazım çok abartılı olmaya başladı bu durum, mu diyorsunuz sizde. O zaman bu yazım sizler için.
Ramazan ayında veya ramazan ayında olmasak bile elbet canımız tatlı tuzlu birçok besini isteyebilir. Bu çok normal bir durumdur. Bu durumla karşılaştığınızda kendinize yasaklar koymak yerine bir önceki yazım olan “Ramazan’da elbette tatlı yiyebilirsiniz ama nasıl?” başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Diyelim o yazıyı okudunuz orada yazanları hayatınıza aldınız, tatlı seçimleriniz değişti, porsiyonlamalarınız sizin kontrolünüzde ölçülü bir hal aldı ama bu içinizdeki tatlı isteğinde asla düzelme yok. Bu noktada birkaç öneriyi daha hayatınıza getirmekte fayda olacaktır.
Öncelikle önceki tüm önerilere uydum. Hiçbir düzelme yok bir sorun mu var diye düşünüp korkmayın. Uzun süren bir açlık yaşıyoruz ve bu açlık sonrası oruçlar açıldığında kan şekerimizde ani yükselip ani düşmeler bu istekleri tetikliyor olabilir.
Eğer iftar sonrası uyuyorsanız olabildiğince hızlı şekilde bu alışkanlığınızı terk etmelisiniz. İftar sonrası aniden yükselip sonra dengesini bulmaya çalışan kan şekeriniz siz tam o esnada uyuduğunuzda dengesini şaşıp sizleri tatlı krizine sokabilir. İftar sonrası uyumak yerine dışarıda yürüyüş yapmayı tercih ederseniz kan şekerinizin ani yükselmesinin önüne geçmiş olursunuz ve bu sayede hem tatlı isteğiniz azalır hem de üzerinizde hissettiğiniz uyku hali ve halsizlik durumları da ortadan kalkmış olur.
Sahurda sofralarınızda hamur işi bulundurma durumlarınızı olabildiğince aza indirmeniz yine sizin tatlı yeme isteğinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanında sahur ve iftarda liften zengin tam tahıllı ürünleri, beyaz undan yapılmış ürünlere tercih etmeniz kan şekerinizi dengelemeye veya tatlı isteğinizin azalmasına fayda sağlayacaktır.
İftar sofralarınızda yoğurt, ayran, cacık veya yoğurttan hazırlanmış çorbalar bulundurmanız tatlı yeme isteğinizi baskılamanıza yardımcı olacaktır. 
Ramazan ayı bereketiyle gelsin hanelerinize.
 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul