İÇİMİZDEKİ ÇOCUĞU TANIMAK VE ANLAMAK | Terapi Evreni
İÇİMİZDEKİ ÇOCUĞU TANIMAK VE ANLAMAK

Kişisel iyi hissetme desteklemek rahatsız ve huzursuz yaşam yerine mutlu bir yaşama giden yoldur. Çocukluk yaşantılarının üzerine inşa edilen yetişkin yaşamlarını değiştirmek  mümkündür.  Örneğin; duygusal olarak ihmal etmiş bir ebeveyn varlığının sebep olduğu şema benzeri yaşantılar eğer üstesinden gelinmezse kendini tekrar etmek ister. Çünkü Beyin bilindik yollardan ilerlemeyi sever.

Adeta “Çocukluğumuzun geçtiği köyün haritasıyla dünyada yolumuzu bulmaya çalışırız.”(Psikonet, Aforizmalar).

O harita her zaman doğruyu göstermeyebilir, bazı yerleri yıpranmış olabilir ya da haritadaki bazı yerler değişmiş olabilir. Onu güncellemek için de bir yerden başlamak, biraz emek vermek, sabır göstermek ve zaman zaman huzursuzluğu göze almak gerekir. Yüzleşmek kısa vadede sancılı, uzun vadede iyileştirici ve sağlıklı bir süreçtir; dizinizden ameliyat olduktan bir süre sonra daha iyi yürümek gibi.

 

Tüm bunların varlığı, duygusal ilişkilerde başarısız olmanıza sebep olabilir.

 

  İlk adım içinizdeki çocuğu anlamak ve ona el uzatmaktır. Çocukluğumdaki yaşam gibi olmayacak diye kaçtığımız yüzleşemediğimiz o çocukluk yaşantıları aslında yaşamınızda hep içinizde taşıdığınız çocuğun ta kendisidir.. Ne kadar kaçsanız da o hep içinizdedir. Bunu bilerek isteyerek değil size en tanıdık gelen o güvenli yaşamı kendinize çektiğinizden ötürü yaparsınız.

 

İkinci adım bu yaşamı besleyen çürük köklere erişebilmek..Hangi alanlarda yoksun hissediyorsunuz? Bunu araştırın ve anlayın. İçinizdeki çocuk ile aranızdaki köprüyü inşa edin. Neye ihtiyacı var?

 

Sonraki aşamada kurduğunuz ilişkiler.. Hep gelişen şeyler aynı döngüleri yaşamak gibi mi..İlişkilerinizi gözden geçirin. Genellikle ilişkide nelere ihtiyacınız oluyor? Bunları karşılamak için kendinizi çok mu feda ediyorsunuz yoksa korkularınız birçok şeye susmanıza mı sebep oluyor.. İlişkinizdeki tehlike araçları neler? Bu benzer kişilerin özellikleri neler? Bunları fark edin. Bu döngüleri yaratan bu sinyalleri anlayın.

 

Son olarak eğer size gerçekten iyi gelen bir ilişkideyseniz düşünce, duygu ve taleplerinizi partnerinizle açıkça paylaşarak ihtiyaçlarınızı görmezden gelmeyin..

İçinizdeki çocuğun elinden tutup, onun ihtiyaçlarını anlayıp onu bolca sevmeniz dileğimle.

Sevgiler.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Feyza
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul