İkinci Kadın Olmak | Terapi Evreni
İkinci Kadın Olmak

Evli bir erkekle beraber iseniz “eş” birinci kadın durumundadır ;”sevgili” yani siz ikinci kadın durumundasınızdır.Bu kelimeleri belirtmemin sebebini yazının devamında daha iyi anlayabileceksiniz.

Birçok kadının inandığı bir düşünce ile başlayalım.Araştırmalara göre partneriniz sizi tanıdıktan sonra en fazla bir sene içinde evliliğini bitirmek için bir adım atmadıysa ne yazık ki kendi isteğiyle evliliğini sonlandırma ihtimali oldukça düşük.Ancak buradaki esas soru “evli ama boşanacak mı” mı?Ben cevap vermiş olayım:

Siz partnerinizin evlilikte yaşadığı sorunları ve eksiklikleri “sevgili” olarak tamamlamaya devam ettikçe evliliğin yürümesine sebep oluyorsunuz.Diyelim ki partneriniz evliliğinde yüzde elli doyum sağlıyor,sizinle olan ilişkisinde de evliliğinden alamadığı yüzde elliyi alıyor.Evliliğini neden bitirsin?

Esas soru şu, neden ikinci kadın olmak arzusundasınız?

Bunun birkaç sebebi olabilir ancak en yaygın sebep ile başlayalım.

1-Anne-baba ilişkinizde bildiğiniz ya da bilmediğiniz ama hissederek büyüdüğünüz bir ihanet öyküsü varsa ilişkilerinizde ihanetin çeşitli olasılıklarını yaşarsınız.Çünkü ilişkilerde ya anne ile ya da baba ile özdeşim yaşanır.Varsayalım ki babanız annenizi aldattı.Birinci olasılık,hep ihanet eden partnerleri seçmek yani ilişkide hep aldatılan kişi olmak(anne ile özdeşim).İkinci olasılık aldatan kişi olmak(baba ile özdeşim).Ancak burada bir kişi daha var ki “sevgili”! Üçüncü olasılık ise evli bir insanla ilişki yaşamak (“sevgili” ile özdeşim).

2-Değersizlik ile geçen bir çocukluğunuz varsa,baba tarafından “daha az sevilen kız çocuğu” olduğunuzu hissederek büyüdüyseniz yaşadığınız rekabet ve kazanan olma arzusu ile böyle bir tercih yapıyor olabilirsiniz.

3-Bağlanmak,güvenmek,ilişki yaşamak konusunda sıkıntı yaşayan bir insansanız böyle bir ilişkide daha rahat bir bilinçdışına sahip olursunuz.Aslında yaşamaktan korktuğunuz her şey maksimum düzeyde yaşanmış ama görülmemiştir.

Kaybetmekten korktuğunuz için sahiplenemeyeceğiniz birisini tercih etmişsinizdir.

Değersiz hissetmekten korktuğunuz için “eş” değil de “sevgili”sinizdir.Size hata yapacağını düşünmezsiniz çünkü hata “eş” içindir.”Eş” aldatılır.Siz “sevgili” yani ilgi gösterilen,merak edilen,arzu edilen olursunuz.Değerli olduğunuza kendinizi inandırırsınız.Gerçekten bu ilişkide değerli misiniz yoksa değersizliğin derin bir boyutunda olduğunuz ve daha fazlasını hissedemeyeceğiniz için güvende misiniz?

Şöyle sorayım;sizi bir odaya kapattım,size verdiğim her şeyle yetinmek zorunda olduğunuz için bana kızar mısınız yoksa verdiğim her şey için teşekkür edip minnet mi duyarsınız?Aşkın gözünüze inen perdelerini kaldırın!

Bu durumu aşmanın tek yolu,kendinizi bu ilişkiye neden layık gördüğünüzü anlamaktır.

Sevilmek için yeterince değerli hissetmiyor musunuz,kendinizi bir ilişkiye tamamen vermeyince daha mı güvende hissediyorsunuz,bir kişiyle sağlıklı ve güzel bir ilişki yaşayacağınıza inanmıyor musunuz,”o”ndan fazla seveceğiniz birisi olmaz diye mi düşünüyorsunuz,belki de evlenmek ya da çocuk sahibi olmak istemiyorsunuz ve bu ilişki sizi koruyor.Şu soruya cevap verin,bu ilişkide aşk dışında ne elde ediyorsunuz?

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Pelin
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul