İletişimde Empati Neden Önemlidir? | Terapi Evreni
İletişimde Empati Neden Önemlidir?

 İnsanları diğer canlılardan ayıran özelliklerden bir tanesi iletişim becerisidir. İletişim önce sözsüz ve duygularla temellenir daha sonra dil ile sözel iletişim olur. Bu becerinin desteklenmesi, sağlıklı hale dönüşmesi empati ile gerçekleşir.

 İnsanın bir başkası yerine kendini koyması, kişinin penceresinden bakması ve doğru anlaması diyerek kısaca ‘’kendini onun yerine koyma sanatı’’ cümlesi altında özetleyebiliriz.

 Empati kurabilen kişiler aynı zamanda farkındalıklarını da arttırmış olurken ilişkilerini daha sevgi, güven ve samimiyete dayalı hale getirebilir. Empati kurulduğunu hisseden kişi kendisini daha değerli hissedebilir. Beynin empatik bölgesi insula olarak bilinmektedir. Burada duygular ve hisler vardır sosyal, duygusal davranışlarımızın yön bulmasında büyük ölçüde etki eder.

 Empati kuramayan kişiler otizime, antisosyal ve narsist kişilik bozukluğuna sahip olabilirler.

 Romantik ilişkilere sahip olan kişilerin empati kurabilmesi çok önemlidir. Empati yapabilen çiftler problemleri daha kolay şekilde çözebilen ve bunu krize çevirmeden ilişkilerine devam edebilirler. Birbirlerini anlamaya odaklı olarak iletişimi sürdürebilen çiftler daha memnun ve mutlu olarak gözlemlenmektedir.

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul