İlişkide Heyecanı Geri Getirmek | Terapi Evreni
İlişkide Heyecanı Geri Getirmek

Bu yazıyı okuyorsanız, ya partnerinize karşı heyecanınız tükendi ya da onun heyecanının tükendiğinden endişe ediyorsunuz.Belki başlangıçtasınız ve heyecanı nasıl korursunuz onu öğrenmek istiyorsunuz.Tüm bunlar için öncelikle heyecanın basitçe nasıl aktif olduğunu söyleyelim.Heyecan bilinmeyene,farklı gelene,saygı duyulana duyulur.Peki,bir kişi ile yıllar geçirip onu bilmemek nasıl mümkün olacak,ya da bilinmeyen olmak?

Evlilik heyecanı öldürür mü? Evlilik tek başına sabit bir olgu mu yoksa kimlerin harman olup bu evliliği yaptığı mı önemli?

Öncelikle; heyecanı, ne uzun süreli ilişki,ne evlilik,ne çocuk ne de sıkıntılar öldürür.Heyecanı bizzat başroldeki kadın ve erkek öldürür.

Evlenen insanlar ya da uzun süre ilişki yaşayanlar genellikle rahatlar,aile evindeki hallerini ilişkide ya da evde sürdürmeye başlar.Evlilik akraba olmak değildir.Evlilik hayat boyu özen göstermeniz gereken oldukça kırılgan bir çocuğa sahip olmak demektir.

İronik bir durumdan bahsedelim, hayatınızdaki insan için fedakarlıklar yaptınız,belki birilerini hayatınızdan çıkardınız,kimseye yapmadıklarınızı yaptınız,bazı kısıtlamalarına göz yumdunuz.(Tabi bunlar olurken heyecan henüz ölmemişti.)Karşılıklı olarak birbirinizi törpülediniz ve birbirinize çok “uygun” olduğunuzu düşündünüz.Hayır,siz birbirinizin aynısı oldunuz! İyi bir çift oldunuz sanıyorsunuz ama çok iyi arkadaş oldunuz.Kimseyle olmadığı kadar onunla rahatsınız.Kimsenin yanında giyemeyeceğiniz eski pijamalarınızla karşısında oturuyorsunuz.Başkaları ile etkinlik yapacakken kendinize özeniyor,birlikte yürüyüş yapacağınızda ev haliniz ile çıkıyorsunuz.Her yere birlikte gidiyor,her insanla aynı mesafede sosyalleşiyorsunuz. Peki burada arzu,tutku,şehvet,heyecan nerede var olabilir?

Ondan önce siz kimdiniz?

Sınırlarınız,hobileriniz,kendi çizginizde giden hayatınızın çizgisinden çıkıp neden bu çizgileri birleştirdiniz.İnsan nasıl kendisine heyecan ya da arzu duyamazsa aynı çizgide yürüdüğü insana da duyamaz.Evlilikte bütünlük tek beden,tek ruh olmak değildir.İki kişinin bir araya gelip ikiden fazla etmesidir.Dünyanızı daraltmak değil zenginleştirmektir.Eğer heyecanınızın öldüğünü hissediyorsanız anahtar,birbirinizden önceki benliklerinize geri dönmektir.

Ev halinize özen göstermek saygıdır,topuklu ayakkabıları,şık gömelekleri özel günlere saklamak senin heyecanını önemsemiyorum demektir.Yatak kıyafetleriyle kahvaltıya oturmamak,biraz müzik açmak  seni ve enerjini önemsiyorum demektir.Özellikle kadınlar bu çerçeveyi güzel vermelidir,çünkü erkek kadının çerçevesinde ilişki yaşar.Erkek nasıl ki bir anne,bir kadın tarafından aile çerçevesini öğreniyorsa,evlilikte de kadın o çerçevenin sınırlarını davranışları ile öğretmelidir.

Heyecan gitmedi,sizin birbirinizi ilk gördüğünüz yerde,o zamanki benliklerinizde duruyor.Bu konuda partnerinizi de bilinçlendirin ve o  noktaya geri dönün.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Pelin
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul