İlişkilerde Manipülatör Kişileri Anlamak | Terapi Evreni
İlişkilerde Manipülatör Kişileri Anlamak

İletişim halinde olduğunuz kişilerin manipülatör tavırlarını fark ettiğinizde en güçlü silahını onu çok iyi tanımak olacaktır. Genellikle, kişiler istismara uğradığında karşısındaki istismarcı gibi tepki vermeye çalışır. Fakat asıl önemli olan, o kişinin bunu neden yaptığını anlayabilmektir. Manipülatör bireyler güç, kontrol sahibi olmak ve istediklerini elde etmek için bilinçli ya da bilinçdışı olarak bazı davranış biçimleri geliştirirler.

 

Manipülatör Kişilerin Uyguladığı Gizli Manipülasyon Taktikleri

Yalan Söyleme

Yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmiş kişiler bazen bunu “gereksiz” anlarda da yapabilirler. Korktukları veya suçlu oldukları için değil, sizi şaşırtmak ve istediklerini yapabilmek için de yalan söyleyebilirler. Söylenen her şey doğru olsa da belirsizlik veya bazı bilgilerin eksik aktarılması da yalan söylemektir.

İnkâr

Bu kişilerde görülen inkâr; istismara uğramak, sevilen birinin kaybı gibi üzücü yaşam olaylarıyla yüzleşmekten kaçarken bilinçsizce kullanılan savunma mekanizması gibi değildir. Manipülatör kişiler; vaatler, anlaşmalar ve davranışlar hakkında kendilerini savunabilmek için bilinçli bir şekilde inkâr yöntemini kullanırlar. Bu yöntem, rasyonelleştirmeyi (yaptıkları yanlış bir şeyi bir mantığa büründürerek anlatma) ve mazeretleri de içerir.

Kaçınma

Manipülatörler, ne pahasına olursa olsun yüzleşmekten ve sorumluluk almaktan kaçmak isterler. Tartışmayı reddederek davranışlarıyla ilgili konuşmaktan kaçınabilirler. Hatta bunu yaparken “Ben artık bunları konuşmak istemiyorum. Beni çok rahatsız ediyorsun.” gibi ifadelerle birleştirip sizin suçlu hissetmenize bile sebep olabilirler.

Bir manipülatör, büyük bir incelikle konuyu değiştirerek de kaçınma davranışı sergileyebilir. Övünme veya tam aksine iltifatlarla, duymak isteyeceğiniz sözlerle konunun üstünü örtebilirler. Neye kızdığınızı veya nasıl hissettiğinizi size unutturabilirler. Ustalıkla planlanmış bu tür manipülasyonları fark etmekte çok zorlanabilirsiniz. Bu yüzden karşınızdaki kişinin size anlattıklarını düşünün. Anlattıkları ve yaşadığı hayat tutarlı mı kontrol edin.

Suçlama, Suçluymuş Gibi Davranma ve Utandırma

Bu taktikler, manipülatörün başkalarını kendi davranışlarıyla suçladığı bir savunma mekanizması olan “yansıtma”yı içerir. Yani kendi eksikliklerini, hatalarını, yanlışlarını sanki siz yapıyormuşsunuz gibi yansıtırlar ve sizi buna inandırırlar. Manipülatörler “En iyi savunma iyi bir hücumdur.” der. Suçu başkasına atmak ve mağdur olan kişiyi oynamak her zaman etkili bir taktiktir. Manipülatör yani asıl suçlu olan kişi ustalıkla “masum” rolüne bürünürken, asıl mağdur kişiler suçluluk ve utanç duygusuna kapılırlar.

Suçluluk duygusuna kapılmanız ve utanmanız odağı tamamen size çevirirken sizi zayıflatır. Böylece manipülatör kişi amacına ulaşır ve kendisini üstün hisseder. Örneğin,partnerinizin sizi aldattığına dair onun telefonundan bir kanıt yakaladınız. Manipülatör partneriniz, onun telefonunu izinsiz kurcaladığınız için sizi suçlamaya başlar. Üzerine gerçekten haksız olabileceğiniz diğer kozlarını da kullanarak odağı hızlıca size çevirir.

Bu kişiler, kendinizi yetersiz hissetmenizi sağlamak için suçlamadan daha da yıkıcı olan bir taktik kullanırlar: Utandırma! Sadece eylemleriniz sebebiyle değil, kişilik özellikleriniz veya herhangi bir düşüncenizle ilgili müthiş bir utanç yaşamanıza sebep olarak sizi küçük düşürürler. Örneğin çocuğunuzla ilgili bir durumu kastederek “Çocuklar, nasıl ebeveyn olunacağını bilen bir anne tarafından yetişseydi şu şekilde davranırlardı” diyebilir. Karşılaştırma, incelikli ama güçlü bir utandırma biçimidir. Aynı şekilde ebeveynlerin kardeşleri ve çocuklarının arkadaşlarını karşılaştırması da zararlıdır. Bazı ilişkilerde çiftler, partnerini küçük düşürmek için eşlerini eski partneriyle karşılaştırabilir.

Gözdağı Verme

Bu taktiği doğrudan tehditlerle uyguladıkları gibi incelikli şekillerde de uygulayabilirler. Örneğin “Ben her zaman yolumu bulurum. Bana hiçbir şey olmaz.” , “Kimse benim yerimi dolduramayacak.”, “Artık eskisi gibi genç değilsin.”, “Benim arkamda çok sağlam insanlar var.” gibi ifadelerle açıkça gözdağı verebilirler. Ya da sizde korku uyandırmak için çeşitli hikayeler anlatabilirler. “Kocasını terk etti. Sonra ne oldu? Çocuklarını, evini, arabasını her şeyini kaybetti. Şimdi kim bilir ne haldedir?” “Bir keresinde neredeyse bir adamı öldürüyordum. Sana bunu daha önce anlatmış mıydım?” gibi…

Kurbanı Oynamak

Bu, asıl kurban olan kişiyi suçlamaktan farklıdır. “Zavallı ben…” taktiğini kullanarak sizi suçlamak yerine sempati uyandırmayı hedeflerler. Böylece onların ihtiyaçlarını karşılamak istersiniz. “Bana yardım etmezsen ne yapacağımı bilmiyorum.” gibi. Hatta daha da ilerisi eğer o kişiyi terk ederseniz intihar edeceklerini söylerler. Ayrıca “Bana neden böyle davranıyorsun?” “Beni umursamıyorsun.” “Kimse bana yardım etmez ki…” gibi söylemlerle de sizi manipüle edebilirler. Unutmayın ki, bir başkasının sizden bağımsız olarak içine düştüğü bir durum veya sergilediği bir davranışla ilgili suçluluk duymak mantıksızdır. Kendinizi suçlu hissetmeyin. O kişiye yardımcı olabilmek için gereksiz tavizler vermeyin.

Yukarıda bahsi geçen tüm taktikler yıkıcıdır. Zaman içinde travmatize olabilirsiniz ve öz değeriniz ciddi şekilde zarar görebilir. Bu süreçte farkındalık ilk adımdır. Olayları net bir şekilde görebilmek için desteğe ihtiyacınız olabilir. Aranızda geçen konuşmaları yazabilir ve kullandığı taktikleri belirlemeye çalışabilirsiniz. En önemlisi, yapması zor olsa da karşınızdaki manipülatörün sözlerini ve tutumlarını kişisel algılamamalısınız.


Psikolog
Yazar
Psikolog Merve
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul