İlişkilerde Sınır Belirlemenin 5 Yolu | Terapi Evreni
İlişkilerde Sınır Belirlemenin 5 Yolu

 

            İlişkilerin en temel kurallarından bir tanesi de sınırları belirlemektir. Her ilişkinin sınırları, istekleri, beklentileri ve arzuları birbirinden farklıdır. Bu farklılıkları koruyabilmenin ve yönetmenin en doğru şekli ve en sağlıklı şekli sınırlar koymaktır. Sınırlar, bizlerin bir öteki karşısında kendi hayatımıza ne kadar dahil edip edemediğimiz ile alakalı bir süreçtir. Kimi zaman partnerler sınırlarını sürdürmekte güçlük çekebilirler. Gelin hep birlikte partnerlerimize sınır belirlemede yardımcı olabilecek birkaç maddeyi sayalım.

 

          1. Kendini Tanı

 

Kişinin partnerinden önce kendini tanıması gereklidir. Özbenliğinin farkında olan insanlar ilişkilerde kendilerini daha iyi yansıtma becerisine sahiptir. İlişkilerdeki sınırlar koymada, problem çözmede veya önemli konularda karar alıp-verirken iletişimi kolaylaştıran unsurlardan birtanesidir.

 

           2. İletişimde Açık Ol

 

Partnerimizle açık,şeffaf ve dürüst bir şekilde iletişim kurulmalıdır. Duygularını, ihtiyaçlarını, sınırlarını ve beklentilerini açık bir şekilde ifade edebilmeliyiz. Karşılıklı anlayış ve sevgi temelinde açık iletişim kurmak ilişkiyi kuvvetlendiren unsurdur.

 

            3. Hayır Diyebilmeyi Öğren

 

Hayır diyebilmek, bir ötekinden farklılık düşüncesi belirtir. Kendi sınırlarımızı koyarken, manipüle edilme olasılığını azaltır, ilişkide ki “var olma” kavramını güçlendirir, değerlilik algısını artırır. Kendi enerjimiz, zamanımız ve duygusal farkındalığımızı arttırmak için hayır demeyi öğrenmeliyiz.

 

            4. Ortak Sınırlar Belirle

 

İlişki demek , iki farklı kişinin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu nedenle her iki tarafın belirleyeceği ortak unsurlar olmalıdır. Ortak olarak belirleyeceğiniz sınırlar, ilişkinizin sağlıklı ve dengeli bir şekilde ilerlemesine yardımcı olacaktır.

 

            5. Saygı Göster

 

İlişkinin en altın kuralı saygıdır. Saygının olmadığı hiçbir yerde ne bir birey ne de bir ilişki olur. Partnerinize , kendinize ve ilişkinize saygı göstermek, sağlıklı ilişkinin uzun vade boyunca sürmesinde yardımcı olur.

 

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul