İlişkilerimizde Partnerimize Nasıl HAYIR Demeliyiz ? | Terapi Evreni
İlişkilerimizde Partnerimize Nasıl HAYIR Demeliyiz ?

Öncelikle ilişkilerimizde mutlu olmak, mutlu hissetmek ya da sevmek karşılıklı olan duygulardır. Eğer ilişkimizde partnerimize kendisine ve sınırlarına saygı gösterip, değer verip, bizim için önemli olduğunu hissettirirsek biz de mutlu oluruz. Sevmek, sevilmek, önemsenmek, önemsemek, mutlu hissetmek ve mutlu etmek bunların hepsi ruhumuza iyi gelen duygulardır. Tabi ki kendimize iyi gelen bu duyguları yaşarken kendi öz saygımızı, değerimizi ve sınırlarımızı da kaybetmememiz gerekmektedir. Sınır belirlemek bizi kötü, sevilmeyen ya da güçsüz biri yapmaz. Aksine ne istediğini bilen, kendinden istek ve arzularından emin güçlü biri yapar.

İşte tamda bu noktada partnerimize nasıl hayır dememiz gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Öncelik olarak ilişkimizde karşımızdaki insana saygı duyduğumuz kadar onun sınırlarına da saygı duymamız gerekmektedir. Partnerimize sınırlarımızdan, istediğimiz veya istemediğimiz şeylerden, hoşumuza giden veya gitmeyen şeylerden bahsetmeyip her şeyi kabul eder ya da partnerimizin istek ve arzularına göre yaşarsak mutlu olamayız. Partnerimizi kaybetmekten korkup hayır demekten çekinirsek bu sefer ilişkimizin ilerleyen zamanlarında kendi öz saygımızı ve sınırlarımızı kaybederiz. Böylece ilişkimizde sorunlar, mutsuzluklar, tartışmalar ya da anlaşmazlıklar ortaya çıkar. Bir ilişki esnasında ya da ilişkiye başlamadan partnerimize tam olarak sınırlarımızdan ya da istek-arzularımızdan, beklentilerimizden ve bizi mutlu-mutsuz eden durumlardan açık bir şekilde bahsedersek oluşabilecek anlaşmazlıkları bir nebze engellemiş oluruz.

Partnerimize hayır demekten çekinmememiz ve tam olarak ne istediğimizi, bir ilişkide ya gündelik hayatta bizi neler mutlu eder bunları öncelikle bizim bilmemiz gerekiyor.

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul