İlişkimi Nasıl Zenginleştirebilirim? | Terapi Evreni
İlişkimi Nasıl Zenginleştirebilirim?

İlişkinizde dostluğunuza önem verin.

Hayatın getirdikleri ile mücadele ederken bir yandan da kaybetmememiz sürekli beslememiz gereken bir olgu, ilişkide dostluk. Özellikle yeni bebek sahibi olmuş çiftlerde eşlerin arasındaki tutkunun ve dostluğun yavaş yavaş kaybolduğunu maalesef görebiliyoruz.

                İlişkimi nasıl zenginleştiririm ve ilişkimdeki dostluğu nasıl korurum?

1)Eşinizi ne kadar yakından tanıdığınız çok önemlidir. Eğer birbirinize dair çok bilginiz olmadığınızı düşünüyorsanız acilen tanışmaya başlayın.

Örneğin, eşinizin çocukluğundaki en utanç verici anıyı biliyor musunuz? En sevdiği film, en sevdiği yemek nedir? En sevdiği akrabası kimdir? En çok katlanamadığı şey nedir? En büyük hayali nedir? Gibi soruların cevabı sizde var mı ve aynı şekilde eşiniz de sizin için bu bilgilere sahip mi?

2)Eşinize karşı şefkatinizi, takdirinizi ve sevginizi ifade edin. Bunu özel bir zaman ayırarak yapmak yerine sürekli yapmayı alışkanlık haline getirin. Abartılı söz ve davranışlara gerek yok, günlük yapılan işler üzerinden de teşekkürünüzü ve sevginizi ifade edin. Genelde yapılanları görüp takdir ve teşekkürü belirtmek varken hataların altını çiziyoruz, arayıp onları gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz. Sevgi sözcüklerini kullanırken olabildiğince cimri davranıyoruz fakat eleştirilerimiz için son derece eli bol davranıyoruz. Aslında tam tersi olması gerekir.

3)Birbirinize yüz çevirmeyin. Eşiniz siz seslendiğinde ya da bir şey sorduğunda nasıl karşılık veriyorsunuz? Dostluğu geliştirmede önemli olan eşinizin dikkatinizi çekmeye çalıştığı veya ihtiyaçlarını belirttiği durumları kaçırmamaya çalışmaktır. Her zaman tam anlamıyla bir karşılık vermeniz mümkün olamayabilir, fakat ufak ufak denemeye başlayarak bunu bir davranış örüntüsü haline getirebilirsiniz.

                İlişkinizde mizahı, şefkati ve diğer olumlu şeyleri yaşamak için dostluğunuzu pekiştirin.

İlişkinizde dostluğunuzu geliştirmek için birbirinizi daha yakından tanımanız, sevgi ve takdirinizi ifade etmeniz, birbirinize yönelmeniz gerekir. Tüm bunları sağlayabilen çiftlerin mizah anlayışı daha gelişmiş oluyor, birbirlerine karşı daha şefkatli olabiliyorlar ve olumlu yanları görmeleri daha mümkün oluyor. Hatta çatışma sırasında bile bu çiftler birbirlerine daha anlayışlı olup, kendilerine gülebiliyorlar… 

                Romantizm, tutku ve iyi bir cinsel hayat için eşinizle arkadaşlığınızı, dostluğunuzu pekiştirin.

İlişkinizde dostluğunuzu geliştirmek için birbirinizi daha yakından tanımanız, sevgi ve takdirinizi ifade etmeniz, birbirinize yönelmeniz gerekir demiştik hatırlarsanız ve bu dostluğu geliştirmenin de nasıl yapılacağından detaylıca söz ettik. Bunları sağlayan çiftler romantizm, tutku ve iyi bir cinsel hayatın temelini oluşturmuş oluyorlar.

 

Sevgilerle, hoşça kalın…

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul