İlişkiniz Güvenli Mi? ‘Flört Şiddeti’ | Terapi Evreni
İlişkiniz Güvenli Mi? ‘Flört Şiddeti’

Flört şiddeti; flört ilişkisinde şiddet, flört içi şiddet veya sevgili şiddeti olarak bilinen, ilişkide  eşlerden birinden diğerine beraberlikleri sırasında veya beraberlikleri bittikten sonra yönelen duygusal, fiziksel ve cinsel saldırı eylemleridir.


Flört diye adlandırılan sürecin, romantik ilişkilerde tarafların birbirini tanıma dönemi olup aslında  şiddet içermeyeceği; yakın ilişkilerdeki şiddetin sadece evlilik dönemindeki anlaşmazlıklar sonucu ortaya çıktığı şeklindeki birçok görüşle çelişen bu kavram; Dünya Sağlık Örgütü’'ne göre ’’bir flört ilişkisi içinde meydana gelen fiziksel veya cinsel şiddettir ’’ tanımı ile literatüre geçmiştir.Aslında daha açık bir dille ; romantik bir ilişkideki bir partnerin diğer partner üzerinde güç kullanması ve istismar etmesidir diyebiliriz.Bu şiddeti uygulayan taraf her iki cinsten de olabilir.

 

Dahası,sevgili ilişkisindeki bu istismar süreci her zaman fiziksel ya da gözle görülür bir şiddet şekli olmayabilir. Karşı tarafa görünmez olarak uygulanan bu şiddet süreci ,maruz kalan  kişiyi oldukça zora sokup derinden etkileme gücüne sahip olabilmektedir.Kurban olan taraf başlarda genel olarak ilişkide neler olduğunun ve kendisine flört şiddeti uygulandığının bilincine varmayabilir.Bu duruma maruz kalmak ya da bunu uygulayan olmamak adına, bireysel sınırları netleştirmek ve sağlıklı bir ilişki ile ilgili bilinçlenmek flört şiddetini önlemenin en etkili yollarıdır. Duygusal açıdan uygulanan flört şiddetini tespit etmek her zaman daha zordur ,çünkü ortada gözle görülen bir durum söz konusu değildir. Ancak duygusal şiddetin kurban üzerindeki etkisi, fiziksel şiddetten çok daha fazla olabilmektedir.

Nasıl Karşımıza Çıkar?

Fiziksel flört şiddeti,Psikolojik flört şiddeti,Cinsel flört şiddeti,Dijital flört şiddetiIsrarlı takip/Musallat olma,Sosyal flört şiddeti olarak  alt tiplerini sınıflandırabiliriz.
’Partneriniz’; aşırı kıskanç ve sahiplenme şeklinin bu olduğunu belirtiyor,sürekli size ne yapmanız gerektiğini söylüyor,size ulaşamadığında öfkeleniyor ya da küsüyor,fikirlerinizi küçümsüyor ve dikkate almıyor,sizden izin almadan telefonunuzu ya da özel eşyalarınnızı karıştırıyor,eşyalarınıza ya da bedeninize zarar veriyorsa..
‘Siz’; kendizi sık sık partnerinizi yatıştırırken buluyor,kendi istek,hayal yada düşüncelerinizden o istemediği için vazgeçiyor,fiziksel temasta bulunmak zorunda hissediyor ya da istemediğiniz yakınlaşmalar yaşamak zorunda kalıyor,aklınıza sürekli ‘’acaba o buna kızar mı? ‘’ sorusu geliyor,bir yere gidebilmek ya da bir kıyafeti giyebilmek için izin almaya çalışıyorsanız .. Evet flört şiddeti yaşamış ya da yaşıyor olabilirsiniz.
 
Ne Yapılabilir?

Öncelikle bu durum görmezden gelinmemeli ve normalleştirilmemeli çünkü bu bir kısır döngüye dönüşecektir.Bu sırada zihninize ’bunu hak ettim’, ‘herkesin başına geliyor’ gibi düşünceler gelebilir.Bu durumda kişinin kendinden şüphe etmemesi oldukça önem arz etmektedir.
Partneriniz güvenli ilişki kurmak için çabalıyor mu?,sizinle iş birliği halınde mi?,güvenli ve eşit bir ilişki yürütmek için  sınırlarınızı koruyabiliyor musunuz? Kendinize bu soruları sorarak farkındalık yaratabilirsiniz.Bir sonraki yazımda ‘güvenli ilişki nasıl kurulur? / nasıl yürütülür?’ sorusunu cevaplandırıyor olacağım.

Son Söz..

Unutmayın,haklı şiddet yoktur! Şiddetin sorumlusu hiçbir zaman kişi değildir!
Evet, bir ilişkiden uzaklaşmak her zaman çok kolay değil ancak bazen sağlıklı olmayan bir ilişkiyi sürdürmeye çalışmak yerine bitirmek en doğrusudur.Bu durumda kendinize yakın gördüğünüz ve sizi yargılamayacağınızı düşündüğünüz bir yakınınızdan yardım alabilir ya da profesyonel bir destek almak için adım atabilirsiniz. Yaşadıklarınızı paylaşmak sizi güçlendirecektir.


Sessizlik zincirini kırarak buna bir son verebilirsiniz.


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul