İlişkinizde Teşekkür Etmek Neden Önemlidir? | Terapi Evreni
İlişkinizde Teşekkür Etmek Neden Önemlidir?

Yeni araştırmalar, basit bir şükran ifadesinin ilişkinizi geliştirebileceğini gösteriyor.

  • İlişki ortakları genellikle günlerini, iyilik veya hizmet eylemleri için düzenli olarak teşekkür etmeden geçirirler.
  • "Güçlü İlişki Modeli" üzerine inşa edilen yeni araştırma, partnerinizle güçlü bağlar kurmanız sayesinde kullanmanın ne kadar kolay olduğunu gösteriyor.
  • Partnerinizi minnettarlığa layık biri olarak düşünmek, ilişkinizi gelecekte yıllarca yeniden şekillendirmeye yardımcı olabilir.

Uzun süreli ilişkilerde minnettarlığın önemini küçümsemek çok kolaydır . Al ve ver arasındaki sürekli etkileşim, teşekkür etme ihtiyacının gerçekten o kadar önemli görünmediği anlamına gelir.

Sabahları eşinizin reçetelerini almak için eczaneye uğrarsınız ve günün ilerleyen saatlerinde eşiniz akşam yemeğini hazırlar. Partneriniz, ayak işlerini onların yerine getirdiğiniz hakkında yorum yapmıyor ve siz de partnerinizin yemeklerini ne kadar beğendiğinizi bilmesine izin vermiyorsunuz. Neden yapmalısın? İnsanların bir ilişkide birbirleri için bir şeyler yaptıkları anlaşılmıyor mu?

Şimdi, siz ve eşinizin birbirinize gösterdiğiniz günlük destek eylemlerini tekrar düşünün. Partnerinizin akşam yemeğini tamir etme durumunu düşünün. Yemeği yorum yapmadan yiyebilir veya (a) eski bir favori veya (b) yeni bir şey olarak ne kadar keyif aldığınızı not edebilirsiniz. Teşekkürünüzde aşırıya kaçmak zorunda değilsiniz, ancak sadece belirli bir gözlem yaparak, bu, eşinizin çabalarını takdir ettiğinizi gösterir.

Ayrıca partnerinizin gün içinde yoğun bir iş yüküne sahip olmasına veya tüm akşam dışarıda etkinliklerle dolu olmasına rağmen akşam yemeği hazırladığını hayal edin. SRM'ye dayalı olarak, bunun sizin için ne kadar önemli olduğunu kabul etmek için daha fazla neden.

Özetle , eşinizi tanımak ve teşekkür etmek için yapılan en temel hareketler, hayal edebileceğinizin çok ötesinde etkiler üretebilir. Yazarların “Ben-O” dediği moddan “Ben-Sen” moduna geçmek, en yakın ilişkinizi yeni ve daha tatmin edici şekillerde tanımlamanıza veya yeniden tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Partnerinizin stresine yanıt vererek, onların iyiliği için endişelendiğinizi gösterirsiniz ve bu aynı zamanda “biz bu işte birlikteyiz” hissini güçlendirmeye hizmet eder. Minnettarlık, sizi partnerinizle bir arada tutmaya yardımcı olur ve bu da “ilişkisel anlatıyı daha da güçlendirir”


Psikolog
Yazar
Psikolog Begüm
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul