İlişkinizi Daha Dayanıklı Hale Getirmenin 7 Yolu | Terapi Evreni
İlişkinizi Daha Dayanıklı Hale Getirmenin 7 Yolu

Kusursuz ilişkiler kurgudur.

ANAHTAR NOKTALARI

 • Daha az kaygıya, daha iyi yaşam tatminine, refaha ve kişilerarası ilişkilere sahip olmak için dayanıklılık geliştirin.
 • Zorluklar büyüme şansıdır. Tartışmalar dayanıklılığı artırabilir, özellikle de her iki taraf da dinlenildiğini hissediyorsa.
 • Dayanıklı çiftler ekip olarak zorluklarla karşılaşır, duyguları düzenler, birbirlerini destekler ve birlikte başa çıkarlar.

 

Dayanıklılık, tatmin edici ve uzun süreli bir ilişki için önemlidir.

Sonsuza dek mutlu.Bu her çiftin hedefidir, ancak gerçek hayattaki ilişkiler zorluklarla karşı karşıyadır. Hayat, yol boyunca pek çok stres ve gerilimle birlikte gerçekleşir. Ortaklar iş bulur ve işlerini kaybeder. İnsanlar hastalanıyor. Çocuklar doğar. Kayınvalidelerin görüşleri var. Para sıkışıyor. Güven, iletişim, tutku ve çatışma gelir ve gider. İnişler ve çıkışlar kaçınılmazdır.

Pek çok çift mükemmel bir ilişki istiyor ve bekliyor. Bunun yerine, hayatın getirdiği her şeye dayanabilecek dayanıklı bir ilişkiye sahip olmayı hedeflemeliler.

Dayanıklılık mükemmellikten daha iyidir.

Dayanıklılık Nedir?

Dayanıklılık, zorluklardan, stresten ve zorluklardan sonra toparlanma yeteneğidir (Vella ve Pai, 2019). Zorluklar ortaya çıktığında dayanıklılık, başlangıçtaki olumsuz deneyime rağmen olumlu sonuçlara olanak tanıyan tepkidir. Cesaret bireylerin daha dirençli olmasına yardımcı olur. Dayanıklılık, bir kişinin başarısızlık veya mücadele yaşadıktan sonra ne yaptığına odaklanırken, cesaret, cesarete ve bazen zorluklar karşısında bir hedefe ulaşmak için çaba gösterme kararlılığına odaklanır (Duckworth ve diğerleri, 2007).

Araştırmalar sürekli olarak dayanıklılığın faydalarını tespit ediyor. Örneğin, yakın zamanda yapılan bir araştırma, daha fazla dayanıklılığın daha az kaygı ve depresyon , daha fazla yaşam memnuniyeti ve psikolojik iyi oluşla ilişkili olduğunu buldu (Padmanabhanunni, ve diğerleri, 2023). Benzer şekilde, yakın zamanda yapılan başka bir araştırma, daha dayanıklı bireylerin aynı zamanda daha iyi stres yönetimi , daha fazla ruhsal gelişim ve daha iyi kişilerarası ilişkiler rapor ettiğini bildirdi (Holden ve diğerleri, 2023). Dayanıklılık sadece sizin için değil ilişkiniz için de iyidir.

İlişkinizi Daha Dayanıklı Hale Getirmenin 7 Yolu

Dayanıklılık doğuştan değildir. Bu geliştirebileceğiniz bir beceridir. Aynı travmatik olay tüm bireyleri veya tüm ilişkileri eşit şekilde etkilemez (Marshall ve Kuijer, 2017).

İşte ilişkinizi daha dayanıklı hale getirmenize yardımcı olacak yedi yol:

 1. Kontrol Altında Kalın: Partnerlerin duygularını anlamaları, tetikleyicileri belirlemeleri ve onları yönetmeleri gerekir. Örneğin, stresliyken , yorgunken, açken, etki altındayken veya dikkatiniz dağıldığında/başka bir aktiviteye dalmışken anlamlı tartışmalardan kaçının. Dürtüsellikten kaçının. Araştırmalar bunun yardımcı olduğunu gösterdiğinden, olumsuz duygulara kısa devre yapmak için olumlu duyguları kullanın (Tugade ve Fredrickson, 2004). Daha iyi duygusal düzenleme, partnerinizden bir şeyler çıkarma olasılığınızı azaltır.
 2. Farklı Kalın: İlişkiniz hayatınızın bir parçasıdır ancak tüm hayatınız olmamalıdır. Bunun yerine çeşitli ilgi alanlarına, ilgi alanlarına, hobilere ve kendiniz olmanın yollarına ihtiyacınız var. Araştırmacılar buna kişisel karmaşıklık adını veriyor ve kendinizi tanımlamanın daha fazla yolunun sizi stresten koruduğunu buluyorlar (Ryan, ve diğerleri, 2005).
 3. Biz Soruna Karşı: “Dünyaya karşı biz” zihniyetini benimseyin. Ortakların aynı takımda olduklarını ve birbirlerine karşı çıkmadıklarını hatırlamaları gerekir. Araştırmalar, dış bir tehdide (örneğin, COVID-19  karşı birleşik bir cephe zihniyetine sahip çiftlerin daha dayanıklı olduğunu ve daha iyi ilişki sonuçlarına sahip olduğunu buldu (Rosenfeld ve Hausen, 2023).
 4. Argümanları İyilik Amaçlı Kullanın: İyi bir tartışmanın boşa gitmesine asla izin vermeyin. Ne zaman ortakların fikir ayrılığı olursa, bu bir öğrenme fırsatıdır. Bu, her kişinin partnerinin bakış açısını merak etmesi için bir şanstır. Çoğu zaman insanlar her türlü çatışmadan kaçınmaya çalışırlar, ancak gerçekte bu tartışmalar çiftlerin daha güçlü olmasına yardımcı olur . Zorluklar büyüme fırsatlarıdır.
 5. Duyulduğunu Hissetmek: Tartışmalarınızı verimli hale getirmek için partnerinizin duyulduğunu hissetmesi gerekir. Bu, onların kaygılarını gerçekten dinlemenizi ve bunun ardındaki duyguları takdir edebilmenizi gerektirir. Sadece ne söyledikleri değil, neden söyledikleri de önemli. Sorunu anlamak için kişiyi anlayın. 
 6.  Birbiriniz İçin Orada Olun: Birbirini destekleyen bir çift olun. Ancak yaptığınız şey için onay veya takdir beklemeyin. Bunun yerine, partnerinize hiçbir şart koşulmadan, sadece yararlı olduğu için yardım edin. Bunun gibi görünmez bir destek, ilişkinize yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir .
 7. Birlikte Başa Çıkın: Stres yönetiminin her iki ortağın da sorumluluğunda olması gerekir. İkili başa çıkma, çiftlerin stresi birlikte nasıl değerlendirdiklerini ve onunla nasıl başa çıktıklarını içerir (Falconier ve Kuhn, 2019). İkili başa çıkma, stresi hafifletmeye ve dayanıklılık oluşturmaya yardımcı olur, bu da ilişkilere yardımcı olur (Xiang ve diğerleri, 2022). Bir çift olarak daha iyi başa çıkabilmek için partnerinize nasıl hissettiğinizi söyleyin ve partnerinizin desteğini takdir etmeye zaman ayırın. Partneriniz stresli olduğunda, onun tarafında olduğunuzu açıkça belirterek empatinizi gösterin. Durumu analiz etmelerine ve perspektif kazanmalarına yardımcı olun. Onlar da sizin için aynısını yapmalı ve ikiniz de bunu ilişki için yapmalısınız.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Begüm
Seans Ücretleri
 • Görüntülü1100.00 TL
 • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul