İlişkinizi Test Edin..! | Terapi Evreni
İlişkinizi Test Edin..!

İlişkinin, kadının ve erkeğin doğası gereği sağlıklı ve uzun bir ilişki için olması gerekenler vardır.Bu noktada herkesin temelde bildiği bu unsurlar gerçekte ne temsil eder, bunları inceleyeceğiz ve yazının sonunda evliliğinizde yolunda gitmeyen unsuru ya da ilişkinizin evliliğe ilerleme yolunda olup olmadığını anlayabileceksiniz.

1-Sevgi

Evlilikte sevgi kelimesi başka bir boyuta taşınır.Sevmişsiniz ki ilişki var,sevmişsiniz ki evlisiniz.Fakat onu sevmeyi seviyor musunuz? Onu sevmekten memnun musunuz? Onu sevmek size iyi geliyor mu?

2-Saygı

Saygı duymaktan bahsedince birçok çift birbirlerine saygı duyduğunu söylese de bunun böyle olmadığı konuştukça anlaşılır.Saygı duymak demek kişinin seçimlerine saygı duymak,özel alanına saygı duymak,benlik alanını ihlal etmemek demektir.Karşınızdaki kişinin benliğini kabul etmeden ilişkide saygıdan bahsedemeyiz.

3-Fedakarlık

Bir sorun oluştuğunda tartışma sırasında ya da terapiye gelindiğinde bir taraf genellikle karşı taraf için yaptığı fedakarlıklardan bahseder,öfkelidir.Onun için vazgeçtikleri,çabaları,kendini ihmal etmesi gibi...Burada duymamız gereken bir mesaj vardır.Bu mesaj “Kendi libidinal enerjimden harcıyorum, benim enerjimden gidiyor ama karşı taraf verici olmadığı için o enerjinin yeri dolmuyor ve acı çekiyorum”dur.Fedakarlık benliğinizi ihmal etmeden olmalıdır.Benliğinize yapacağınız en kötü şey onu susturup başkasının mutluluğu için kendinizden vermenizdir.Fedakarlık dengeli olursa ilişki beslenir,yani verdiğiniz kadar almalı,aldığınız kadar vermelisiniz.

4-Doğru Cinsellik

Cinsellik nasıl doğrudur?İki taraf da bu paylaşımdan zevk alıyorsa,iki taraf da kendi fantezilerini karşısındaki ile rahatça konuşabiliyorsa ve fiziksel eylemden çok ruhsal bir eylem olduğu hissediliyorsa doğru bir cinsellik vardır.Doğru cinsellikte aranızda bir iletişim olduğunu hissetmeniz gerekir.Bu,cinsellik esnasında sizi birbirinize bağlar.Cinsellik evliliğin tutkalıdır.Toleransınızı yükseltir.Partnerinizin olmusuz yönlerini ve ilişki sorunlarını gözünüzde küçültür.Agresyon ve öfkeyi azaltır.Sizi birbirinize yapıştırır.Doğru cinsellik için açık iletişim şarttır.

5-Romantizm

Romantizm herkese göre çok değişkenlik gösteren bir unsurdur.Çeşitliliği fazladır.Romantizmi kalıba oturtmaya çalışmak büyük bir yanlış ve hayal kırıklığıdır. Çiçek,çikolata,mum ışığında yemek yemek...Bunlar kalıptır.Ancak biz romantizmi nerede aramalıyız? Romantizm, yaşamınızın rutini dışında ilişkiye dahil olan her şeydir.Örneğin;

“Bugün dışarda şunu yedim çok beğendim sana da getirdim.”

“Bu akşam çocukları ben yatırayım sen kahveni iç.”

“Gelirken gördüm yeni bir yer açılmış, hadi hazırlan da gidip bir şeyler içelim.”

Romantizm duyguları doyurur. Duygusal açlığa en iyi gelen şey, spontane romantik söylemler ve eylemlerdir.

6-Doğru İletişim

İki kişinin yarattığı,iki taraftan da parçalar taşıyan,yeni bir olgudur ilişki.Bir çocuk gibi ilgi gösterilmeli,bakılmalı ve emek harcanmalıdır.Her ilişki farklıdır.bir önceki ilişkiniz ve şuan ki ilişkiniz de farklıdır.Ancak her ilişkinin olmazsa olmazı doğru iletişimdir.Doğru iletişim için açık olmak yetmez.Açık iletişim olmalıdır fakat bununla beraber güç oyunları(trip atmak,surat asmak,kapı çarpmak,susmak,çekip gitmek vs.) kesinlikle olmamalıdır.Güç oyunları iki tarafında gardını almasına sebep olur ve ortaya aslında hiç düşünülmeyen, kırıcı cümleler ortaya çıkabilir. Doğru iletişimde dil edilgen olmalıdır.Örneğin;

“Bana her zaman kendimi berbat hissettiriyorsun” yerine “Bana böyle söylenildiğinde kendimi değersiz hissediyorum” denilmelidir.Edilgen dil suçlayıcı değildir.Suçlama olmadığı için karşı taraf gardını almaz ya da saldırıya geçmez.

7-Dans

Evlilikte üçüncü kişiler (anneler,babalar,akrabalar,arkadaşlar hatta çocuğunuz) ile ilgili her karar ikinizin ortak kararı ile alınmalıdır ve ortak cevap verilmelidir.Tutarsız davranılan bir çocuk bile bu aradaki çatlaktan faydalanmayı bilir, dolayısı ile ilişkide bir çatlak olmamalı ki sızıntı olmasın.Siz herkese karşı tek vücut olarak kalmalı,iki tarafın da çıkarları ve düşünceleri doğrultusunda ortak karar almalısınız. 


Psikolog
Yazar
Psikolog Pelin
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul