‘İlk Gece’ Korkusu | Terapi Evreni
‘İlk Gece’ Korkusu

‘İlk Gece’ düğünden ya da nikahtan hemen sonraki ilk cinselliğin yaşandığı gece halk arasında gerdek gecesi olarak da bilinmektedir. Hem erkek hem de kadın olmak üzere birçok kişinin ilk gece korkusu olabilir. Kadınlar ilk gece ile ilgili korkuyu daha çok acı, kanama, kötü bir deneyim geçirmek ile ilgili yaşarken; erkekler ise kadınlardan  farklı olarak başarılı olmak, performans kaygısı, eşini tatmin edip etmemek ile ilgili korku yaşayabilirler.

Yaşadığımız toplumda bu konu ile ilgili büyük bir baskı altında büyütülüyoruz ve bu baskı ile beraber çiftler bu özel gecede gerilerek ne yazık ki keyif almak yerine trajedik deneyimler yaşayabiliyorlar.
Öncelikle bu durum illa ki düğünden yada nikahtan sonra olacak kaygısı içinde olmamalısınız. Eğer ilk gece korkunuz var ise muhtemelen zihninizde cinsellikle ilgili yanlış inançlar ve otomatik düşünceler var demektir. Bu yanlış inançları daha önce de çevrenizde mutlaka duymuşsunuzdur. Halk arasında dilden dile dolaşan abartılı hikayeler de ilk gece korkusuna sebep olabilir.

Eğer doğru bir cinsel birleşme gerçekleşirse duyduğunuz hikayelerin tam tersine herhangi bir acı yaşama ihtimaliniz çok düşüktür çünkü doğru cinsellikte acı yoktur. Aşırı kanama olmayacaktır. Doğru cinsellikte hafif bir kanama olabilir, olmayabilir de …

Eğer hazırlanmadan ve vücudunuzu o aşamaya getirmeden bir cinsellik yaşarsanız elbette bir tahriş, sonrasında acı ve kanama olabilir. Özellikle ilk gece hem kadın hem erkek, üzerlerine yüklenmiş misyonu ve görevi yerine getirmek için kendilerini hem fiziksel hem de psikolojik olarak o kadar zorlarlar ki yaşanan deneyim hüsranla sonuçlanabilir.
O halde eğer ilk gece korkusu yaşanıyorsa, önce durup zihnimizde cinsellikle alakalı düşünceleri gözden geçirmeliyiz. İkinci adım olarak ise doğru cinsellik nasıl yaşanır bu konu ile alakalı doğru kaynaklardan bilgi almalıyız.

Ön sevişme, hassas noktalar, ilk cinsellikte yaşanabilecekler araştırılmalı; mümkünse evlilik öncesi çift danışmanı veya cinsel danışmana başvurulmalı ve bu detaylarla ilgili daha doğru bilgi alınmalıdır.
Partnerinizle cinsellikle ilgili paylaşımlarda bulunmayı ihmal etmemek de oldukça önemli. Beklentiniz nedir, eşiniz olacak kişinin beklentisi nedir bunları ancak konuşarak ve paylaşımda bulunarak öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda ilk gece dediğimiz gün geldiğinde ise acaba oldu mu/olmadı mı?, yapabildik mi/yapamadık mı? gibi sorulara odaklanmak yerine  sadece bir olmaya , bütün olmaya, haz almaya odaklanmalısınız.
Eğer doğru şekilde bir ilk cinsel deneyim yaşarsanız ağrı, acı veya travmatik bir deneyim zihninizde yer etmemiş olur.

Özellikle daha önce bir yakınınızdan böyle travmatik bir hikaye dinlemişseniz ve bu durum sizin zihninizde yer etmişse, sizin yaşayacağınız deneyim öncesi zihniniz daha önceden edindiği bu yanlış bilgileri size hatırlatıp bir kaynak sunacaktır. Buna engel olmak için kendinize sık sık hatırlatın;
 ‘sizin deneyiminiz eşsiz ve yalnızca size özeldir, kimsenin yaşadığı deneyim ile olumlu veya olumsuz anlamda benzerlik göstermez.’
Kısacası ilk gece korkunuzun var olduğunu düşünüyorsanız ;
-cinsellikle ilgili edinilmiş bilgilerinizi gözden geçirin
-kadın ve erkek bedeni ile ilgili araştırma yapın
-partnerinizle cinsellikle ilgili konuşmaktan çekinmeyin
-sonuç odaklı değil, süreç odaklı olun..

Eğer bu maddelere dikkat ederek kendinize güvenirseniz, cinselliğe sağlıklı bir ilk adım atacağınızdan ve sürecin tadını çıkartacağınızdan şüpheniz olmasın..

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul