İmposter Sendromu Nedir? | Terapi Evreni
İmposter Sendromu  Nedir?

 

            Bireyin yeteneklerine, deneyimlerine ve başarılarına rağmen kendinden şüphe ettigi, yetersiz ve sahtekar gibi hissettigi durumlardir. Bu durumu yaşayan kişi  kendini tum yeteneklerine ve başarılarına rağmen sahtekar gibi hisseder, basarisinin tesadufi ya da şans eseri olduguna inanir ve bir gun bu eksikliğinin digerleri tarafindan da fark edecegini dusunur. Bu bozukluğun altında yatan neden ise duygu durum bozukluğudur.

           

           

 

Imposter belirtilerini söyle sıralayabiliriz:

 

➔  Basarili oldugunu hissetmemek,

➔  Yetersizlik hissiyati,

➔  Bir şeyleri hak ettigini dusunmeme,

➔  Ovgu ve tebrikleri abartili bulma,

➔  Sans ve kadere inanma,

➔  Kalabalik ortamlarda konuşma yapmamak,

➔  Cinsiyetci yaklasimlar,

➔  Elestirel bakis acilari,

➔  Yanlis ebeveyn veya aile tutumlari,

➔  Travmatik olaylar vb gibi durumlar imposter sendromunun belirtileri arasında sayabiliriz.

 

            Nasil basa cikabiliriz?

 

➔    Sosyal medyayi uygun bir sekilde kullanmak. Cunku sosyal medyalarda görülen herseyin gerceklik payi oldugu kadar gerçekçi olmayan payida vardur. 

➔    Kıyaslamalara dikkat etmek. Kendimizi diger insanlarin yaptigi her şeyle kıyaslamanın ne kadar gerçekçi oldugunu dusunmek gerekir. Bizden daha basarili ya da daha başarısız insanlar olacaktir. Yalnizca daha basarili olan insanlara odaklanip kendi becerilerimizi gormezden gelmek ne kadar gerçekçi? Ya da baskalarinin basarilarindan daha çok kendi basimiza odaklanmaliyiz belki de.

➔    Sosyal çevremizi guclendirmek. Etrafımızda bizi destekleyecek şefkatli, anlayisli, dinleyici  insanlar olmasina dikkat etmek.

➔    Bizi biz yapan özelliklerimiz hatirlayip kendimizi takdir etmek ve sefkat gostermek. 

➔    Basari listesi olusturmak. Kendimizi başarısız hissettiğimizde bunun ne kadar gerçekçi oldugunu hatirlamak adina bu listeye bakabiliriz.

➔    Basarisizligi da bir seçenek olarak  gormek. Hepimiz zaman zaman istedigimiz sonucu elde edemeyebiliriz. Bunu felaketlestirmek yerine olabileceğini kabul edip boyle bir ihtimalde neler yapabileceğimizi, kendimizi nasil geliştirebileceğimizi dusunebiliriz. Her zaman istediğimiz sonucu almamak çok doğaldır.

➔    Oz değerimizi performansınızdan ayirmaliyiz. Basarili olmak bizi sevilebilir yapmaz. Basarisiz olsakta sevilebilecegimizi dusunmeliyiz.

➔    Bir uzman tarafindan profesyonel destek alabiliriz.


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul