Kaygı Ve Korku Aynı Şey Midir? | Terapi Evreni
Kaygı Ve Korku Aynı Şey Midir?

Kaygı yaygın, rahatsız edici ve belirsiz endişe duymaktır. Kişinin bilinmeyen bir nedene tepkisi olarak da söylenebilmektedir. Kaygı korkunun aşırı derecesi olarak da kabul edilebilir. Hissedilen yoğun korkudan oluşan kaygı bireyin gerçeği doğru algılamasını ve karar vermesini olumlu yönde etkilememektedir.

            Korku, kaygıdan farklı olarak somut ve bilinen bir tehlike ile ortaya çıkmaktadır. Kişi aniden karşısına araba çıktığında korkabilir. Kişi bu durumu net bir şekilde ifade edebilmektedir.Korkan kişiler kaygıdaki gibi fiziksel belirtiler gösterebilmektedir.Çünkü korku insanlarda kaygıya neden olur ve kaygıda insanlarda korku yaratmaktadır.Bu iki duygu birbirlerine çok yakın olsa da nasıl olduklarını anlamak için aralarındaki farkları anlamak gerekmektedir.

Korku durumundaki bazı değişimler ;

- kan basıncının artması

- kalp atışının hızlanması

- gözbebeklerinin büyümesi

Kaygı durumundaki belirtiler;

- yoğun endişe hali

- kalp atışında artış

- çarpıntı

- ağız kuruluğu

- nefes alamıyormuş gibi hissetmek

- boğulma hissi

- kas gerginliği

- cinsel isteksizlik

- bağ ağrısı ve baş dönmesi

- çevrenin değişime uğradığı algısı

- çaresiz hissetmek

            Korku anlık duygu, kaygı ise süregelen duygudurumdur. Kaygının temelinde gelecek ile ilgili olumsuz düşünceler yatmaktadır. Olumsuz düşünceler ise geçmiş yaşamda deneyimlediklerimiz ya da gözlemlediklerimizin etkisi ile oluşabilmektedir. Korku sağlıklı olan bir duygudur yani korkunun yaşanması bireyler için problemli bir durum değildir. Fakat kaygı için aynı durum söz konusu değildir. Kaygı düzeyinin yüksek olması çeşitli olumsuzluklara işaret etmektedir. Korku kolay unutulabilen bir duygu iken kaygı böyle değildir. Çünkü kaygı düzeyinin fazla olması hastalık derecesine ulaşılabilen bir duygudurumdur. Sizde günlük yaşantınızda aşırı kaygı durumu yaşıyorsanız bir uzmandan destek alabilirsiniz.

 

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul