Kendine Saygı İçin Sorulması Gereken 3 Soru | Terapi Evreni
Kendine Saygı İçin Sorulması Gereken 3 Soru

 ‘Kendine Saygı’ sosyal medyada, televizyon programlarında veya özel yaşamımızda sık sık karşılaştığımız bir kavram haline geldi. Peki bu kavramı bu kadar önemli hale getiren dinamikler nedir?

 Kişinin kendisini ve çevresini algılayabilmesi, doğru değerlendirebilmesi için kendine saygı kavramına ihtiyacı vardır. Sağlıklı ve doğru değerlendirilen kendine saygı bireyi olumlu olarak etkileyebilmektedir. Kişinin psikolojik sağlamlılığını korumak adına da önemli bir ölçüt sayabiliriz. Bu yüzden kendine saygıyı anlayabilmek ve bu amaç uğruna vakit harcamak önemli bir çaba olacaktır.

 Peki kendine saygıyı anlayabilmek için kendimize sormamız gereken sorular nelerdir?

1.      Ben kimim? Başarabildiklerim, başaramadıklarım nelerdir? Hangi yeteneklere sahibim? Kendi gözümden ve başkalarının gözünden nasıl görünüyorum? Kendimi ve başkalarını değerlendirirken neler yapıyorum?

2.      Kendimi başkalarının sempatisini, yakınlığını, sevgisini hak eden biri olarak mı görüyorum, yoksa tam tersi beni sevgiden uzaklaştıracak kuşkulara mı sahibim? Eylemlerim düşüncelerimle tutarlı mı yoksa tam tersi biçimde olduğum kişi ile olmak istediğim kişi arasında bir uçurum mu söz konusu? Kendimle barışık mıyım yoksa her zaman fazlasını bekleyen talepkar biri miyim?

3.      Kendimi en son ne zaman düş kırıklığı içinde, hoşnutsuz ve kederli hissettim? Kendimi ne zaman gururlu, hoşnut ve mutlu hissettim?

 Bu soru öbeklerine verilecek cevaplar kendimizi tanıma adına yapabileceğimiz ve kendi saygımızı anlamlandırabileceğimiz sorulardır. Bu sorular üzerine biraz düşünmek, detaylandırmak bizlere kim olduğumuz konusunda aydınlık fikirler verecektir.

Saygılarımla..

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul