Kendini Gerçekleştiren/Doğrulayan Kehanet | Terapi Evreni
Kendini Gerçekleştiren/Doğrulayan Kehanet

Konuşma, davranış ve düşünme tarzınızla kendinizin ve başkalarının davranışlarını şekillendirebileceğinizi hiç düşündünüz mü? Psikolojide buna “Kendini Gerçekleştiren/Doğrulayan Kehanet” denir.

Bazen o kadar olumsuz deneyimler yaşarız ki, bu deneyimler bizde “kuvvetli” korkulara dönüşür. Korktuğumuz başımıza gelmesin diye de kendi kendimize savunmalar gerçekleştiririz. Korku en güçlü duygularımızdan biridir, karşımızdaki kişiye oldukça kolay geçer. Eğer bu savunmalarımızın temelinde korku varsa, eninde sonunda  korktuğumuz duyguları deneyimlemek durumunda kalırız. Psikolojide buna "kendini doğrulayan kehanet" denir.

Kendini gerçekleştiren kehanetlerimiz vardır. Örneğin, kendisinin değer görmediğini, sevilmediğini düşünen birisi çevresindeki her türlü reaksiyonu, kendisiyle iletişime geçen insanların söylediklerini negatif algılayacak, onlara düşmanca ve şüpheyle yaklaşacak, bir süre sonra gerçekten çevresi tarafından dışlanan, sevilmeyen bir insan haline gelecek ve bu durumda da son olarak iç sesi kendine şunu söyleyecektir: “Ben zaten beni sevmediklerini biliyordum.” Kişi kendi kehanetini bir süre sonra farkında olmadan sergilediği davranışlarla gerçekleştirmiş olacaktır. Bu durumda bile kendi haklılığının pekiştiğini düşünerek kendi davranışları konusunda iç görü geliştiremeyecektir. Bu durumu aşmanın tek yolu, aynı döngüleri yaşadığınız durumları tespit edip, bu durumları analiz edip, düşünce ve davranış kalıplarını değiştirmekten geçer.


Psikolog
Yazar
Psikolog Merve
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul