Ketojenik Diyet Nedir? | Terapi Evreni
Ketojenik Diyet Nedir?

Yaz ayının gelmesiyle bir sürü popüler diyet isimleri duyuyoruz. Bu popüler diyet türlerinden birisi de “Ketojenik beslenme”.

Ketojenik beslenme düzenli olarak uygulayabileceğimiz bir diyet türü değildir. Kendisini aslında göğüs hastalıklarında, göğüs cerrahisinde, epilepsi gibi hastalıklarda hastalığın seyrine göre kısa süreli uygularız. Beslenme metabolizmasında otomatik olarak yağ depolarını parçaladığı için kilo vermek isteyen hastalarımızda da kısa süreli uyguluyoruz.

Nasıl zayıflatıyor, mantığı nedir? Bu sorunun cevabını en anlaşılır şekilde size özet geçeyim. Vücuda beslenmeyle 0 g karbonhidrat girişini sağlıyoruz. İlk başta yaklaşık 3 gün boyunca metabolizma sizden karbonhidrat yemenizi bekliyor ama tüketmemeye devam ederseniz 3. günün sonunda vücudunuz ketoasidoz adını verdiğimiz bir tepkimeye giriyor ve yağ depoları parçalanmaya başlıyor. Bu sayede kilo kaybı yaşıyorsunuz. Yağ depoları parçalandığı için ve protein + yağdan zengin beslendiğiniz için kas kaybı da yaşamıyorsunuz.

Bu diyeti 21 günden fazla yapmamanızı tavsiye ederim. Her şeyin fazlası zarardır. 21 gün içerisinde gözle görülür kilo kaybıyla karşılaşacaksınızdır. Bir uzman kontrolünde beslenmenizi düzenleyip 21 güne tamamlamanız da oldukça önemli. Yarıda bırakırsanız yağdan zengin beslendiğiniz için kilo alma ihtimaliniz artabilir.

Ketojenik diyeti yaparken baş ağrısı, göz kararması, baş dönmesi, ağızda kekremsi bir tat ve koku gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu belirtiler vücudunuzun ketoasidoz tepkimesine girdiğini ve yağ depolarını parçaladığının bir göstergesidir.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul