Kilo Verirken Yasaklar Olmasın Afiyetle Diyet Yapın | Terapi Evreni
Kilo Verirken Yasaklar Olmasın Afiyetle Diyet Yapın

Obezite, vücutta aşırı, sağlığı bozacak miktarda yağ birikmesidir. Bireyin obezite olup olmadığı beden kitle değeri hesaplaması ile bulunur. Beden kitle indeksi 30’dan büyük çıkarsa obez, 40’tan büyük çıkarsa morbid obez tanısı alınır.

Obezite, beslenme tedavisiyle aşılabilecek bir hastalıktır. İlk önce obezite tanısının nedeni bulunmalıdır. Obezite nedenlerine;

·       Kısıtlı fiziksel aktivite

·       Televizyon, bilgisayar,vs başında bilinçsiz yemek tüketimi

·       Abur cubur olarak nitelendirilen besin değeri açısından hiçbir faydası olmayan gıdaların aşırı tüketimi

·       Bireyin enerji tüketiminin az olması

·       Özellikle çocuklarda beslenme vaktinin azalmasının harcanan enerji miktarını düşürmesi

·       Karbonhidrat, protein, yağ dengesini kurmadan hazırlanan öğünler

·       Böbrek üstü bezler, tiroid bezi hastalıkları veya diyabet hastalıkları sonucu örnek verilebilir.

Obezite tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bireyin önündeki diyet sürecini onun kaçıp süreci reddetmeyeceği şekilde planlamaktır. Burada da en iyi çözüm “sürdürülebilir beslenme”.

Sürdürülebilir beslenme, bir diyetisyenin karşısındaki bireyin zayıflamasına yardımcı olurken, kişiye yasaklarla dolu, enerji alımının birden kısıtlandığı, kişinin sosyo-ekonomik açıdan, damak tatları açısından değerlendirilmediği sadece belli bir kesimin popüler olmak için kullandığı bu yanlış maddeleri kesinlikle kullanmadan bireye özgü onu bu süreçte fiziksel ve ruhsal açıdan yormayacak, eğer başka bir kronik hastalığı yoksa her şeyin yenebileceğine hakim, değişimler üzerine gerçek diyetisyenler tarafından hazırlanmış doğru beslenme listelerine verilen isimdir. Aynı zamanda sürdürülebilir beslenmeyle beslenmeyi; güvenli, ekosistemi koruyucu, ulaşılabilir, adil, ekonomik olarak erişilebilir, doğal kaynaklı yaşam biçimi olarak tanımlayabiliriz.

Zayıflama diyeti hazırlarken dikkat edilmesi gereken nokta kişinin diyet sürecinde ailesi veçvresinden beslenme yönünde çok uzak kalmamasıdır. Bu yüzden evde pişen, hazırlanan yemekleri ne kadar ölçüde yer ve ekstra neler yaparsa kişi ideal kilo aralığına gelir bunun anlatılması çok önemlidir. Bu şekilde sürdürülebilir beslenmeyle ideal kilosuna ulaşan bireylerin diyetleri tamamlandığında tekrar kilo almaları çok fazla gözlemlenmez.

Şu anda dünyada 800 milyon obezite tanısı olan insan var gelin bugünden başlayın. Sürdürülebilir beslenmeyi hayatınıza alarak bu riski ortadan kaldırın.

 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul