Kimler Evlenmekten Korkar? | Terapi Evreni
Kimler Evlenmekten Korkar?

Evlilik korkusu (Gomofobi), bireyin ailesinden şahit olduğu ya da çevresinden gözlemlemiş olduğu olumsuz evliliklerden yola çıkarak kısmi olarak benimsemiş olduğu bir kokudur. Aynı zamanda bireyin yaşamış olduğu evlilik korkusu psikolojik olarak yaşadığı bağlanma korkusu olarak ta ifade edilir. Kişinin evlilikten korkmasının en etkili nedenlerinden birkaçı şu şekilde ifade edilebilir;

1.     Sürekli bir kavga tartışma ortamının olduğu bir ailede büyümek ya da ebeveynlerinin bu tartışmalar sonucunda boşanmaları,

2.     Kişinin sorumluluk sahibi olamaması ya da sorumluluk almaktan korkması,

3.     Sosyal çevresinin evlilik konusunda kişiyi olumsuz etkilemesi,

4.     Kişi partnerine her konuda tam anlamıyla güvenmiyorsa.

Evlilik her anlamda sorumluluk almayı gerektiren bir durumdur. Kişi eğer aile ortamında maddi, manevi olarak her anlamda rahat yetiştiyse ve bireysel olarak edindiği sorumlulukları yoksa eğer sorumluluk almak istemeyebilir. Evlilik sadece sorumluluk almak kira ödemek, fatura ödemek, cinsellik, yemek yapmak, temizlik yapmak değildir. Evlilik eşini anlamak, değer vermek aynı zamanda değerli olduğunu hissettirmek, birinin yapamadığı işi ya da sorumluluğu diğerinin tamamlamasıdır.

Aslında evlilik her anlamda bütünleşmektir.

Genel olarak evlenmek isteyenler evli olan arkadaşlarına evlilik hakkında sorular sorar ya da evliliği tavsiye edip etmediğini sorar, bu soru bana sorulacak olursa cevabım kesinlikle ‘Sana her anlamda değer veren bir insanla evleniyorsan kesinlikle evet tavsiye ederim’ olur.

Evlenmek, bir yuva kurmak, sorumluluk almak, maddi-manevi koşullar vb. durumları kişiler düşündüğünde evlenmekten korkabiliyor ama aslında kişinin evlenmekten korkmasını temel nedenlerinden en etkilisi aile ortamıdır. Kişi eğer huzurlu, mutlu bir aile ortamında yetiştiyse ve ebeveynleri birbirlerine değer verip, birbirlerini anlayıp yardımcı oluyorsa ve aynı zamanda üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getiriyorsa evlilik bu kişi için çok güzel bir şeydir. Ama tabi bu durumlarım tam tersiyle kişi evlenmekten korkabilir.

Size gerçekten değer veren ve hayatı sizin için daha huzurlu, güzel bir hale getiren birinin karşınıza çıkması dileğiyle.

Hep mutlu ve huzurlu kalın…

 

 

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul