Kışın Nasıl Beslenmeliyiz? | Terapi Evreni
Kışın Nasıl Beslenmeliyiz?

Hepimizin bildiği gibi soğuk kış günleri birçok hastalığa davetiye çıkartıyor. Hastalıklardan korunmak ve olası etkilerini azaltmak amacıyla bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerekmektedir. Kış mevsiminde artan soğuk havayla beraber metabolik uyum sonucu düşen vücut ısısını normal ısı düzeyine çıkarmaya çalışan vücudumuz, daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve doğal olarak organizmada yemek yeme isteği artar. Normalde kolesistokinin hormonu vücutta iştahın azalmasında rol oynarken, soğuyan hava sıcaklığında baskılanır ve daha fazla yenmesine sebebiyet verir. Bu da yağlı, karbonhidratlı, basit şekerden zengin yiyeceklerin tüketilmesine neden olur. Bu şekilde beslenmek, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyecek bir beslenme türüdür. Ayrıca kilo alımına neden olur. Bu nedenle uzun süre tokluk sağlayacak, vitaminden zengin beslenmek gereklidir.

Kışın hastalıklardan korunmak ve daha güçlü bir bağışıklık sistemi için ;

·       Sebze ve meyve tüketimini arttırarak vücudumuz için gerekli vitaminleri almalıyız.

·       Balık tüketimini haftada 2 güne çıkartabiliriz.

·       Kuru ve Soğuk havayla beraber su tüketimimizde azalma görülmektedir. Su tüketimimizi arttırmamız cildimizi soğuklara karşı koruyacaktır.

·       Kışın güneş görmediğimiz için d vitamini seviyemizde düşme söz konusu olabilir. Tabi ki bunun için bir uzmana danışmak önemlidir. Uzman kontrolünde gerekliyse D vitamini takviyesi yapılabilir.

·       Kurubaklagiller haftada 2-3 kez tüketilmelidir.

·       Her gün düzenli olarak yoğurt ve kefir tüketenlerin bağışıklık sistemi daha kuvvetlidir. Özellikle kefir tüketimi, birçok hastalığa karşı direnci artırır.

 

Mutlu ve sağlıklı bir kış geçirmenizi dilerim…


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Nisanur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul