Kocam Kayınvalideme Bağımlı | Terapi Evreni
Kocam Kayınvalideme Bağımlı

Üstün Dökmen ‘Avrupa’da evlilik tango gibidir, iki kişiliktir. Türkiye’de evlilik halay gibidir, tüm aile dahildir’ der. Sizce haklı mı?


Bizim toplumumuzda evlilik kurumu kutsallaştırılmış ve çok yüceltilmiş olduğu için oldukça önemsenmektedir. Özellikle yirmili yaşlarınızın ilk yarısından sonra hayatta ne başarmış olursanız olun henüz iyi bir evlilik yapmadıysanız hala çok başarılı sayılmazsınız. Hal böyle olunca evlilik iki kişi olarak yaşanması gereken bir dinamikten çıkıp herkesin müdahale ettiği bir dinamiğe dönüşebilir.

Çocukluğunda  sürekli şımartılan ve aşırı kontrol edilerek büyütülen erkeklerin yetişkin olduklarında anne bağımlısı yani ‘anne kuzusu’ olma ihtimali yüksektir. Bu erkekler genellikle kontrolcü ve mükemmeliyetçi annelerin çocukları olarak büyümüşlerdir ve tam da anneleri gibi güçlü ve onları yönlendirecek kadınları seçme eğiliminde olurlar çünkü onlar hayatı boyunca farkında olmasa da yönlendirilmeye ve komut almaya alışmıştır. İş evliliğe gelince ise eğer evlilikte erkek ailesine özellikle annesine bağımlı ise bu durumun sonunun boşanmaya kadar gidebildiği sıkça görülmektedir. Çift terapilerinde annesine bağımlı ve annesinden ayrışıp birinin eşi olduğunu benimseyememiş koca genelde karısının kendisinin ailesiyle olan ilişkisini çekemediğini, kıskandığını, onu ailesinden kopartmaya çalıştığını düşünür. Bu durumdan muzdarip olan, yani kocası kayınvalidesine bağımlı olan kadınlar ise eşinin kendisine değer vermediğini, önemsemediğini, ikinci plana atıldığını ve değersiz hissettiğini söyler.

Eğer siz de kocanızın kayınvalidenize bağımlı olduğunu düşünenlerdenseniz ‘ana kuzusu’ olan erkeklerde görülen ortak özelliklere göz atmak size daha fazla yol gösterici ve belirleyici olabilir.

Peki, annesine bağımlı olan erkeklerin genelde hangi ortak özellikleri vardır?

-Annesi aradığında onun için dünya durur ve ne olursa olsun mutlaka yanıtlar.
-Annesine partner beğendiremez.
-Eşinden kendisine ikinci annelik yapmasını bekler.
-Daha çok evde yemek yemeği ve evde vakit geçirmeyi tercih edebilir.
-Annesinin nasihatleri sürekli aklındadır.
-Her durumda annesinin tarafını tutmaya eğilimlidir.
-Annesi kutsaldır ve ona güveni sonsuzdur.
-Küçük detayları bile annesiyle paylaşır.

Bu özelliklerin ve benzerlerinin kocanızda olduğunu düşünüyorsanız muhtemelen sizin eşiniz de annesinden tam olarak ayrışamamış yani bireyselleşememiş olabilir. Eşinizle iş birliği yaparak elbette bu dinamiklerin düzenlenmesi mümkün. Siz de eşinizin annesine bağımlı olduğunu ve evliliğinizin zarar gördüğünü düşünenlerdenseniz bu durumu aşmak için çift terapisi alabilir ve bir uzman yardımı ile evlilik dinamiklerinizi düzenleyebilirsiniz.


 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul