Kurban Eti Neden Sert Olur? | Terapi Evreni
Kurban Eti Neden Sert Olur?

Kurban bayramı hazırlıkları başladı, cumartesi gününden itibaren 4 gün sürecek bu süreçte beslenme uzmanları olarak bizler et tüketimiyle alakalı uyarılarda bulunuyoruz. En çok dile getirdiğimiz cümle ise, “kesilen kurban etini aynı gün içerisinde tüketmeniz sağlıklı olmayacaktır”. Bu cümleyi kurmamızın sebebi sizleri karşılaşmanızın mümkün olduğu birtakım sağlık sorunlarından korumak. 
Kesilen kurban etinde oksijen yardımıyla enerji alımı durur ve kaslar kasılıp gevşeme halini düzenli yapamadığı için liflerde sertleşme meydana gelir. Bu duruma “rigor motris” adı verilmektedir. Kurban etini kesilir kesilmez pişirip tüketmek ise böyle sert yapılı lif içeriğinden dolayı midede hazımsızlık, sindirememe durumu, ağrı, kramp, kabızlık veya ishal yapabilir.  Bu sorunlarla karşılaşmamak için bir önceki seneden ayırdığınız eti o gün pişirebilirsiniz. Yeni kesilen ette sertlik durumuyla karşılaşmamak için kesildiği günden itibaren 1-2 gün boyunca 3-5 derecede bekletip sonrasında derin dondurucuya atmanız etin dinlenmesine ve kasılan liflerin gevşemesiyle yumuşamasını sağlayacaktır. 
Bu özel günü sağlıklı bir şekilde geçirmek için önerileri uygulayabilirsiniz bunun yanı sıra kesildiği gün hemen kurban etinin yemek isterseniz de çok az miktarda ve eti çok iyi pişmiş şekilde tüketebilirsiniz.
Herkese hayırlı bayramlar dilerim.

 


 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul