Kurubaklagiller Et Kadar Protein İçerir mi? | Terapi Evreni
Kurubaklagiller Et Kadar Protein İçerir mi?

Kuru fasulye, barbunya, nohut, bezelye, mercimek, börülce, maş fasulyesi, siyah mercimek olarak gördüğünüz tüm bu besinler kurubaklagil ailesine mensuptur.

Kurubakla ailesindeki ürünler veya kurubaklagiller, yapısında yüksek miktarda bitkisel protein barındırmaktadır ancak bu ürünler metionin dediğimiz bir protein yapı taşından fakir olduğu için tek başlarına tüketildiğinde alınan proteinin vücutta emilimi tam olarak gerçekleşmez. Bu yüzden kurubaklagil yemeklerinin yanında bir tahıl ürünü tüketirseniz vücudunuza yüksek miktarda protein almanıza yardımcı olurken bu esnada çinko, magnezyum, kalsiyum, bolca diyet lifi, E vitamini ve B12 dışındaki tüm B grubu vitaminleri de almış olursunuz. Yanına ekleyeceğiniz tahıl grubuna en güzel örnek bulgur pilavı veya tam tahıl ununda yapılmış ekmek veya pişirdiğiniz bir kuru fasulye yemeğinin yanında alacağınız pirinç pilavı olabilir.

Kurubaklagil yemeğini pişirirken içerisine eklediğiniz az miktarda kırmızı ette yine protein emiliminizi arttıracaktır ve ayrıca yanında bol limonlu bir salata da tüketirseniz C vitamini alımınızı desteklemiş olursunuz.

Kurubaklagil yemeği tükettikten sonra gaz sorunuyla karşılaşmamak isterseniz de ıslatma suyuna ve pişirme esnasında ekleyeceğiniz az miktarda kimyon size yardımcı olacaktır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme döngüsü için haftada ortalama en az 1 kere kurubaklagilleri sofranızda bulundurabilirsiniz.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul