Love Bombing Tehlikesi | Terapi Evreni
Love Bombing Tehlikesi

Ayaklarım yerden kesildi adeta…

Her şey çok hızlı oldu… Belki de bunca zamandır aradığım oydu…

Çok kısa bir sürede mükemmel bir aşk yaşıyorum… O benim ruh ikizim..!!!

     İlişkilerde son zamanlarda çok sık karşılaştığımız “Love Bombing” yani “Aşk Bombardımanı” kulağa pek hoş gelen kavramın, aslında çok da masum olmadığını, bunun bir çeşit manipülasyon olduğunu bilmek gerekir.

     Hayal ettiğinizden bile güzel başlayan bu ilişki, çok kısa sürede size çok büyük vaatler sunar. Aşk bombardımanı yapan kişi partnerini sevgiye, ilgiye ve hediyelere boğar. Yaptıkları özel jestlerle her an ruhunuzu okşamayı başarırlar.  Peki, ama bunun neresi kötü? diye düşünmeye başladıysanız, bütün bu ilginin aşırılık ve gerçeklikten uzaklaşmış bir yanı olduğunu söyleyebilirim. Başlangıçta her şey kusursuzdur. İlişkinin başlarında belki de flört evresinde fazlaca abartılmış bu duyguları öyle derinden size verirler ki, gerçekten ayaklarınızı yerden keserler. Geçmişteki üzücü deneyimlerinizin izleri ise artık silinmeye, kendinizi çok özel hissetmeye başlamışsınızdır.

    Sağlıklı ilişki kalıpları içerisinde birtakım etkileşimler vardır. Bunlar; çiftlerin yavaş yavaş birbirlerini tanıyıp, kendi alanlarını koruması, sınır çizmesi şeklinde kendini gösterir. Aşk bombardımanı yapan kişi, partnerine alan tanımaz, bir süre sonra onu kendisine bağımlı hale getirir. Kontrolü ele alıp sizi kendisine bağladıktan sonra bir daha o yoğun duygularla sizi heyecanlandırmayacak belki de tam tersi kendinizi kötü hissetmenize neden olacak davranışlar sergileyecektir. Bunun en temel sebebi;  ilişkinin ilk evresinde kişinin sizi idealize etmesi, ikinci evresinde ise devalüasyon da bulunmasıdır.

     Hızlı kurulan bağ, aslında bağlanma stilleri hakkında da bizlere belirli ipuçları sunar. Genellikle sevgiye aç olduğunuzda Love Bombing’e karşı koymak çok daha zordur. Ayrıca bu manipülasyonu kullanan kişilerin narsistik kırımları olabileceğini söyleyebiliriz.

     Eğer böyle bir ilişki içerisinde olduğunuzu düşünüyorsanız, mutlaka harekete geçip sınır koymaya başlamanız gerekir. Bu büyülü ilgiye karşı koymak her zaman kolay olmasa da, ilerleyen süre içerisinde sizde oluşturacağı yıkım, aslında öncesinden alacağınız tedbirle önlenebilir.

Sağlıklı, güçlü ve gerçek sevgilerin sizi bulması dileğiyle.

Sevgilerle…

 

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul