Madonna Sendromu Nedir? | Terapi Evreni
Madonna Sendromu Nedir?

Madonna sendromu, bir diger adiyla da fahise sendromu, erkeklerin genellikle evlenilecek değil de eğlenilecek olan kadınlar ile kurdugu iliski bicimidir. Ataerkil bir toplumda buyumus erkekler, kadini anne yerine koyar. Aileden biri olarak gorur ve cinsellik kavramini evli oldugu kadina yakıştırmaz. Evlendigi kadina “annelik” kavramını yakistirir ve cinsellik yaşamaz. Erkeklerde bazen bu drum erken bosalma, sertlesememe veya cinsel isteksizlik olarak görülebilir. Kadinda zamanla cinsellikten uzaklasir ve cinsellik yaşamak istemez. Cinsel isteksizlik, orgazm olamama vb gibi cinsel islev bozukluklari olabilir.

 

            Erkekler genellikle dışarıdaki kadınlara cinsel açıdan çekici, iddialı kadınlara ilgi duyarlar ve bu ilgi duyduklari kadinlarla sadece cinsellik yaşarlar. Erkekler için saf, masum, iyi kiz olarak nitelendirdikleri kişilerle evlilik hayali kurar ve bu kurduğu kişilere cinsel açıdan bir ilgi duyma gibi bir durumu yoktur.  Bu durumu hisseden kadınlar iki farklı yol izlemeye calisirlar. Birinci yol, eslerini kendilerine bağlamak ve aralarındaki cinsel tutkuyu arttirmak icin bağlarını kuvvetlendirecek uygulamalar ve taktikler izlerler. İkinci yol ise, kimi partnerler için kacingan bir tutum sergiliyor sadece evlilikte cinsellik olmadan kalmak ve bundan haz alan kadinlar vardir.

 

            Madonna sendromu asla bir hastalik degildir, bir sendrom olarak nitelendirebiliriz. Kisinin yasamis oldugu topluma göre veya yetiştiği ortama gore oluşabilir. Fakat daha cok muhafazakar ortamlardaki bireyler de gozukur.

 

            Bu sendroma bagli bireyler için en ideal ve saglikli olan çift terapisinde bir uzman ile bu durumu konusmak ve kisinin daha saglikli bir cinsellik yaşamasını hedeflemek olmalidir.


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul