Manipülatif kişilerle baş etmek için: Grey Rock Tekniği | Terapi Evreni
Manipülatif kişilerle baş etmek için: Grey Rock Tekniği

İnsanlarla olan ilişkilerimizde herhangi bir sıkıntı yaşadığımızda aslında en sağlıklı, en etkili yol, o kişilerle açık ve doğru bir biçimde bir iletişim kurmaktır. Zorlu durumlarda onlarla açık ve samimi bir şekilde konuşmak ve ortak bir çözüm bulmaya çalışmaktır. Ancak bazı durumlarda bazı kişilerde bu pek de işe yaramayabiliyor. Hayatımızdan çıkaramadığımız, mecburen görüşmek zorunda olduğumuz zorlu insanlardan korunmamıza yardımcı olabilecek bir teknik olan Grey Rock tekniği hayatınızdaki zorlu ilişkilerden sizi korumaya yardımcı olabilir.

Manipülatif kişiler, siz tepki verdikçe, tartışmaya girdikçe, bu tartışmayı uzattıkça öfkelendikçe üzüldükçe utanç ya da suçluluk gibi birtakım duygulara kapıldıkça bu kişiler adeta tatmin olurlar, bundan beslenirler.

Ve siz tepki verdikçe tetiklendikçe adeta “tatmin” olurlar. Çünkü bu kişiler de bu şekilde yani sizin üzerinizde kendi güçlerini kullanarak kendi var oluşlarını hissederler. Aslında bu tür zorlu insanların bizim üzerimizdeki etkisinden kurtulmanın en iyi yolu onlarla iletişimi kesmek, tamamen kesmek ya da mümkün olduğunca aza indirgeyebilmek ama bu her zaman mümkün olamayabiliyor yine özellikle de bu zorlayıcı kişi sizin bir aile üyenizse ya da bir şekilde görüşmek zorunda kaldığınız bir kişiyse bazı başa çıkma teknikleri uygulamamız bize kendimizi daha güvende hissettirebilir. Bu tekniklerden biri Grey Rock yani gri kaya tekniği. 

Şöyle bir kumsalda yürüdüğünüzü düşünün. Yerde bir sürü taş var, gri gri taşlarlar… Bunların hepsi de işte üç aşağı beş yukarı benzer renklerdeler. Eğer siz bir kumsalda kamufle olmak isteseniz, böyle bir kumsalda herhalde ilk tercih edeceğiniz şey tıpkı oradaki taşlar gibi gri bir taşa dönüşmek ya da gri bir kayaya dönüşmek olurdu. İşte bu tarz zorlu insanlara karşı kendimizi koruyabilmek için adeta gri bir kaya gibi görünmez olabilmek için kullanacağımız tekniklerden biri bu. O yüzden buna Grey Rock yani gri kaya tekniği demiş.

Peki ne yapıyoruz bu teknikte? Bu teknikle zorlu insana karşı adeta gri bir kaya gibi donuk ve tepkisiz kalıyoruz. Böylelikle aslında ona karşı kamufle olmuş oluyoruz. Bu yöntemde zorlu kişiyle olan etkileşimden olabildiğince kaçınıyoruz. Mecburen etkileşim kurmak zorunda olduğumuzda da bunu olabildiğince kısa tutmaya çalışıyoruz. Mesela en baştan “2 dakikam var.” Zamanın bu kadar ne söyleyeceksen bu iki dakikada söyleyebilirsin mesajını veriyoruz. Zamanı kısıtlı tutuyoruz ve mecburen girdiğimiz bu etkileşimde de olabildiğince kısa, öz konuşmalar yapıyoruz. Sorularına son derece kısa, tek kelimelik cevaplar veriyoruz ve bu cevapları verirken de olabildiğince duygusallıktan uzak bir şekilde nötr bir ses tonuyla nötr bir yüz ifadesiyle tepki veriyoruz. Böylelikle ne oluyor? Böylelikle o kişinin gıdasını kesmiş oluyorsunuz. O kişinin gıdası ne? O kişinin gıdası sizin tepkiselliğiniz vereceğiniz tepkiler. Bunları alamayınca tabi ne oluyor? Siz artık sıkıcı bir kurban oluyorsunuz ve siz bu şekilde sıkıcı davranmaya devam ettikçe o yavaş yavaş tatmin olamadığı için sizden vazgeçiyor ve kendine daha eğlenceli kurbanlar aramaya yöneliyor. Daha eğlenceli kurbanlar da az önce bahsettiğim gibi genellikle daha duygusal, daha hassas, daha tepkisel insanlar. Şimdi gri kaya yöntemi. Yani kulağa çok basitmiş gibi geliyor. Yani özetle tepkisiz kalacaksıız, duygularınızı kontrol etmeye çalışmak ve olabildiğince kısa ve donuk bir iletişim kurmak. Fakat bu söylendiği kadar basit olmayabilir. Çünkü karşınızdaki insan sizi çok iyi tanıyor. Sizin hassas noktalarınızı sizi neyin tetikleyeceğini çok iyi biliyor. O yüzden siz onun ödülünü, yani tepkiselliğinizi geri çektiğinizde, tepkisiz davranmaya başladığınızda o da ilk tepki olarak kendi davranışının şiddetini arttırabilir.

 onun suistimalinden ve baskısından sıyrılmak istiyorsanız onun gözünde “sıradan”, “onun dikkatini çekmeyecek pozisyonda” bir beden diline de yönelmek en sağlıklısı olacaktır. Kayıtsızlık, omuz silkme, ilginizin başka noktada toplanması onun ataklarını bertaraf edebiliyor. Narsistik yapıdaki bir kişinin gözünde renkli, canlı, parlayan, dikkat çeken bir taş olmak yerine gri ve sıradan bir taş olmayı seçerseniz yanınızdan geçip gidecektir(Metaforik olarak). Bu teknik daha çok birlikte yaşanan ve yoğun psikolojik şiddet barındıran ilişkilerde kullanılması önerilir.

Peki bu gri kaya tekniğinin ya da grey rock tekniğinin yan etkileri nelerdir? Yani olası riskleri nelerdir? Evet, bazı durumlarda geçici olarak etkili olabilir. Ancak olası bazı riskleri de var. Nedir mesela? Bunlardan bir tanesi bahsetmiştik. Karşınızdaki kişi siz tepkisiz davranmaya başladıkça davranışının şiddetini arttırabilir. İkinci risk nedir? Bu tekniği eğer siz uzun vadeli uygularsanız, yani sürekli olarak kendi tepkilerimizi bastırırsanız, baskılarsanız, duygularınızı, davranışlarınızı bir süre sonra bu kendinize yabancılaşmanıza sebebiyet verebilir. Ve bastırılan bu duygular, bu tepkiler bir süre sonra siz de fiziksel ve ruhsal bazı sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden de her zaman söylediğimiz gibi en etkili yol zorlu kişilerle baş ederken onlarla iletişimi komple kesmektir. Ve kendi iç yaralarımızı iyileştirmek, yani kendi içimize doğru bir yolculuğa çıkmaktır.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Merve
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul