Marijuana (Esrar) Kullanıyorum Nasıl Bırakabilirim? | Terapi Evreni
Marijuana (Esrar) Kullanıyorum Nasıl Bırakabilirim?

Esrar bağımlılığı “esrar” maddesine karşı konulamaz bir arzu duyma, bu maddeyi içmediğinde birtakım fiziksel, psikolojik, davranışsal sorunlar yaşama ve kullanmadan hayatına devam edemeyeceği gibi yanlış inanışları olan bir bağımlılık türüdür.

 

Esrar kullanımı algıda değişiklik, kısa süreli öfori ve rahatlama, duyusal deneyimlerde abartı ve zaman algısında bozulmaya neden olur. Kullanım sonrasında film izleme veya müzik dinleme gibi aktivitelerde artış görülür.

 

Kimi bireylerde kaygı, aşırı korku ve panik atak gibi tepkiler görülürken, kimi bireylerin hareketlerinde ise yavaşlamalar görülür. Huzursuzluk, uyumakta zorluk çekme, iştahın azalması, kilo kayıpları, sabırsızlık gibi ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklara ve aile içi iletişimde bozulmalara neden olur.

Esrar kullanan bireyler maddenin tesirinde oldukları zamanlarda lüzumsuz yere güldükleri görülmekte ya da korktukları ve panik halinde oldukları gözlemlenir. Dengede durma sorunları, gözlerde kızarıklık, hafıza kaybı ve tepkilerin zayıflaması da gözlemlenen diğer belirtilerdir.

 

Bağımlılığın tedavi süreci üç aşamadan oluşur. Birinci aşama tıbbi destek diğeri psikolojik destek bir diğeri ise sosyal destektir. Bu aşamalardan birinin eksik olması tedavi sürecini zorlaştırır. Bağımlılık tedavisindeki temel amaç kullanılan maddenin bırakılması ve yeniden kullanmamasına yönelik nüks önleyici çalışmaların yapılmasıdır. Bağımlılık tedavilerinde Bilişsel Davranışçı Terapi ve Motivasyonel Görüşme Tekniklerinin etkin olduğu bilinmektedir. Sosyal destek sürecinde ise olumsuz çevreden uzaklaşma, madde kullanmayan yeni arkadaşlar edinme, yeni işe girme ve spor gibi sağlıklı alışkanlıklar edinmeye yönelik bağımlı bireyler ile çalışılmaktadır. Çünkü bilinmektedir ki bağımlı bireyin olumsuz çevresi değişmedikçe, kişi olumsuz çevreden uzaklaşmadıkça değişim tam olarak gerçekleşmeyecektir.

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul