Motivasyonu Yükseltecek 4 Temel Unsur | Terapi Evreni
Motivasyonu Yükseltecek 4 Temel Unsur

Motivasyon, insanları başarıya götüren şeydir ve kurumsal gelişimin büyümesinde önemli bir rol oynar. Çalışanların duygu ve davranışlarını çalışma ortamında motivasyonları üzerinde nasıl bir etki ettiğini incelemek önemlidir. Son araştırmalara göre motivasyon için dört dürtünün olduğunu göstermektedir;

●      edinme dürtüsü,

●      bağ kurma dürtüsü,

●      kavrama dürtüsü,

●      savunma dürtüsüdür. Şimdi gelin hep birlikte bu dürtülerin rollerini inceleyelim.

 

Edinme Dürtüsü

 

Kişinin kendi motivasyonunu optimize etmeye yarayan ve dürtü kontrolünü sağlayan bir araçtır. Örneğin; kişinin kariyerinin iyileşmesi için sağlanan ayrıcalıklar veya göstermiş olduğu performansın diğer statüsü yüksek insanlar tarafından fark edilmesi gibi durumlardır. Fakat,  bazen de yazılı bir takdir mektubu veya iş bağlılığını artırmak için görünmez bir güç görevi görebilen karlı çekler, Kişinin motivasyonunu daha da arttırır. Başarılı markaların veya liderlerin yalnızca fiziksel ödülün sunulmasına değil, aynı zamanda organizasyon içinde motivasyonu artırabilecek diğer unsurları da harekete geçirmeye odaklanmaları gerekir. 

 

Bağ Kurma Dürtüsü

 

Bağ kurma dürtüsü aynı zamanda motivasyonu artırmanın ana anahtarıdır. İnsanlar arasında dostluk, aile gibi pek çok bağ vardır. Şirkette çalışanlar da şirketin önemli bir parçası olmak isterler. Şirkete bağlı olmak istiyorlar. Çalışanlar şirkete ait kişisel bir eşya bulurlarsa motive olacaklardır. Bu arada çalışanın içindeki motivasyon gücünün, şirketteki karar ve davranışların yönünü, yoğunluğunu ve kalıcılığını etkilemesi koşuluyla en fazla bağlılık çalışan tarafından sağlanmasıdır. 

 

Kavrama  Dürtüsü

 

Kavram, birçok çalışanı daha yüksek performansa motive eder. Yıllardır zorlu hedefler belirlemenin performansı büyük ölçüde etkileyebileceği biliniyordu. Kuruluşların, çeşitli iş rollerinin çalışanlara kendilerini zorlayan veya büyümelerine olanak tanıyan simülasyonlar sağladığından emin olmaları gerekir. Çalışanlar anlamsız şeyler veya monoton işler yapmak istemezler. Eğer iş onlara kişisel anlam ve tatmin sağlamadıysa şirketten ayrılmayı bile düşünebilirler. Bu yüzden olan ve süren şeyleri hızlı kavramak kişinin aktifliğini ortaya çıkartır.

 

 

 

Savunma Dürtüsü

 

Savunma dürtüsü genellikle çekilmesi en zor durumlardan bir tanesidir. Bu dürtü, adaleti, adaletli olmayı ve kendimizi özgürce ifade edebilme yeteneğini yaratma ve geliştirme arayışı olarak ortaya çıkar. Bu temel insan motivasyonunun organizasyonel terazisi diyebiliriz. Bu dürtü aynı zamanda bir çalışanın bir şirketle bağ kurma duygusuyla da karşılaşır.  Şirketleri başka bir şirketle birleşirse savunma dürtüsü tetiklenir ve kişi için en doğru kararı vermeye iter.

 

Çalışanları başarılı bir şekilde motive etmenin anahtarı, tüm dürtülere sahip olmasıdır. Çalışan motivasyonunu anlamak istiyorsak bu dürtülerin her biri önemlidir. Bu dört dürtü, kişinin bir işteki başarısını kontrol etme ve yükselme becerisine sahip olmasıyla bağlantılıdır.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul