Mutlu İlişkinin 7 Anahtarı | Terapi Evreni
Mutlu İlişkinin 7 Anahtarı

Her çift ilişkisinin kusursuz olmasını ister. Mutlu beraberliklerde elbette bazı zamanlar anlaşmazlıklar ve monotonlaşmalar görülebilir. Peki sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin anahtarları nelerdir?

1) Kendinizi Tanıyın

İlişkilerin en önemli noktalarından bir tanesi bazen kendimizi tanımadan önce başkasını tanımaya çalışırız. Kişi önce kendi sınırlarını, sevdiği ve sevmediği şeyleri farkına varmalı. Kendi kırmızı çizgilerini ve tahammül edemeyeceği noktaları ilk olarak kendisi ile yüzleştirmeli. Kendinizi açık bir şekilde tanıdıktan sonra partnerinize de kendinizi aynı açıklıkta tanıtmanız gerekiyor.

2) İlk Olarak Siz Mutlu Olun

Mutsuz bir kişinin mutlu bir beraberliğinin olması çok zordur. Öncelikle kendinizi mutlu etmelisiniz. Hayatınızda bulunan güzel şeylere odaklanın ve sizi mutsuz eden şeylerin neler olduğuna odaklanıp onlara çözüm yolları getirebilirisiniz. Kişinin kendisiyle mutluluğu arttıkça ilişkisinde de mutluluğu artacaktır. Unutmayın ki kimse mükemmel değil ve kimsenin hayatı kusursuz değildir. Olaylara güzel yönlerinden bakmayı öğrenmelisiniz. Yaşanan olayın en kötü kısmını değil de en iyi kısmını bulmaya çalışın.

3) Saygı

Mutlu ilişkinin en önemli anahtarlarından bir tanesi saygıdır. Hem kendinize hem de partnerinize saygılı olmalısınız. Aynı zamanda size de saygılı davranılmasını önemsemelisiniz. Çiftler ilk olarak birey olduklarını unutmamalı ve iki tarafında birbirinden farklı tercihleri, sınırları olabilir iki tarafta buna saygı duymalıdır.

4) Zihin Okumayın

Zihin okumak ve karşı tarafın da sizin zihninizi okumasını beklemek oldukça yanlıştır. Siz de partneriniz de birbirinizin zihnini okuyamazsınız. İlişkide açık ve anlaşılır bir iletişim kullanmalısınız. Üzgün olduğunuz zaman bunu karşı tarafın kendiliğinden anlamasını beklememelisiniz, açıkça yaşadığınız duyguları paylaşmalısınız. Aynı zamanda partnerinizin o sırada yüz ifadesi size kötü geldiği için onun zihnini okuyarak kötü bir şeyler olduğunu da düşünmemelisiniz. Çiftler hislerini birbirlerine açık bir şekilde anlatmalılar.

5) Değerli Hissettirin

Partnerinize değer verdiğinizi, duygu ve düşüncelerini önemsediğinizi hissettirin. Olumsuz eleştiriden kaçının hatta olumlu eleştirilerde bile sınırlı olun. Karşı tarafa olumlu özelliklerini kendi bildirimleriniz olarak aktarırsanız o kişi kendisini sizin yanınızda özel ve mutlu hissedecektir. Sevdiğiniz kişiye sürpriz yapmayı ihmal etmeyin. Siz o kişiye kendisini değerli hissettirdiğinizde o da size aynı şekilde hissettirecektir.

6) Geçmişe Takılı Kalmayın

Partnerinizin eski ilişkilerine takılı kalmayın kendinizi o kişilerle kıyaslamayın. Ayrıca kendi ilişkinizde de geçmiş problemlere takılı kalmayın. Anda yaşanan tartışma esnasında eski sorunları gündeme getirmeyin. Tartışmalarınızda ‘asla’ ve ‘sen hep böylesin’ gibi kesin yargılardan kaçının.

7) Alan Tanıyın

İlişkide iki tarafında kendisine ait özel alanı olmalıdır. Çiftler her anı beraber yaşamak isterler, ilişkinin başında iki taraf içinde keyifli gelen bu özellik zamanla çiftlerin birbirinden uzaklaşmalarına neden olur. Arkadaş çevrelerinizden kendinizi soyutlamamalısınız. Kendi alanlarınızı korumalısınız. Karşı tarafın biraz yalnız zaman geçirmesine izin vermelisiniz. Arkadaşlarıyla görüşmek istediğinde kavga çıkartmamalı tam tersi bu durumu desteklemesiniz. Partnerinizin sizi özleyeceği anları elde etmiş olacaksınız.

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul