Mutluluk Hormonlarınızı Yükseltin | Terapi Evreni
Mutluluk Hormonlarınızı Yükseltin

Serotonin hormonu nasıl yükselir?

Serotonin hormonunun eksikliği uyumakta ve uyanmakta zorlanmanıza ,duygusal yaşantınızın negatif olmasında ya da tutarsız olmasında,iştahınız konusunda büyük etkendir.Serotonin için öncelikle beslenmenize;yumurta,peynir,somon vb. balık türleri,muz ve fındık mutlaka eklemelisiniz.Kafein tüketiminizi azaltmalı,yerine yatıştırıcı melisa,papatya vb. doğal bitki çayları tüketmelisiniz.Kafein doğrudan kaygı hormonlarını arttırır.

Serotonin eksikliği hafızada zayıflamaya,dikkat eksikliğine,hızlı düşünmeye engel olabilir.Bu sebeple B vitamini desteği almalısınız.

Güneş ışığı D vitamini ile birlikte vücudunuzda serotonin hormonunu da  destekler.

Günlük ufak egzersizler yapmanız,hep serotonin hormonunu arttırır hem de bir görev tamamlamak gibi sayılacağı için dopamin seviyeniz yükselir.

Meditasyon yapmak,günlük tutmak ve geçmişte başardıklarınızı listelemek  de yine doğal serotonin kaynaklarıdır.

 

Dopamin hormonu nasıl yükselir?

Dopamin hormonu “görev” ile doğrudan ilişkildir.Kendinize küçük hedefler koyun.On dakika kitap okuyacağım,bugün yarım saat yürüyüş yapacağım vb.Görevleri tamamladıkça dopamin yükselir.Aynı zamanda el işleri,bir şeyler üretmek de dopamini hızlı şekilde etkiler.Dopaminin yükselmesi için gün içinde ufak başarılarınızı bile takdir etmeyi ihmal etmeyin.Örneğin;”Bugün bu konuda çok sabırlı davrandım.”Bu konularda kendinizi ufak hediyelerle ödüllendirin.Kendinize maddi,manevi yatırım yapın.

Endorfin hormonu nasıl yükselir?

Çilek,çikolata ve ceviz tüketmek endorfin hormonu için ideal besinlerdir.Bununla birlikte güzel kokmak ya da güzel kokular duymak endorfin hormonunu arttırır.Egzersiz yapmak özellikle de güneşli havalarda yürüyüş yapmak önemlidir.Komedi izlemek,gülmek ya da neşeli insanlarla vakit geçirmek de endorfin seviyesini arttırır.

Eğer depresif ruh haliniz geçmiyorsa mutlaka hormonlarınızı kontrol ettirmeli ve buna göre gerekirse takviyeler almalısınız.Anksiyete,takınıtılar,depresif ruh hali,bitmeyen mutsuzluklar çoğu zaman yaşadıklarınızın etkisiyle düşen mutluluk hormonlarınızın bir sonucudur.Hormonal olarak eksiklikleriniz varsa mutlu olmamıza engel biyolojik durumları ortadan kaldırmalıyız.Özellikle potasyum,çinko,D vitamini ve B grubu vitaminlerinin düşük olması mutlu olmanıza engel oluyor olabilir.


Psikolog
Yazar
Psikolog Pelin
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul