Mutsuz Evliliğin Belirtileri | Terapi Evreni
Mutsuz Evliliğin Belirtileri


Mutsuz evlilik belirtileri de tıpkı mutlu evlilik sırlarında olduğu gibi çiftlerden çiftlere değişebildiğini göz önünde bulundurarak , bu yazıda genel olarak gözlemlenen bazı ortak noktalardan ve genel çerçeveden bahsedeceğiz.


Aşağılama;

Eşlerden birinin ya da her ikisinin birbirinin davranışlarına,çabalarına laf sokma ,ima yapma yoluyla hor görme diyebiliriz.Örneğin eşiniz elinde çiçekle dün gece olan tartışmanızdan dolayı gönül almak için gelmiş ve siz bir çiçekle beni kandırabileceğini mi sanıyorsun? Dediniz.Böyle durumda eşler birbirini artık hor görmeye başlamıştır.Aşağılama ve küçümseme davranışı evlilik birliğini temelden sarsan başlıca davranışlardandır.
Yapılan araştırmalar sonucu görülüyor ki ; birbirini aşağılamaya başlayan çiftler ne yazık ki uzun süre evli kalamıyorlar.

Eleştiri;

Birbirini mutsuz eden çiftler aynı zamanda birbirini çok fazla da eleştirir. Eleştiri gerek evliliklerde olabilir, gerek ilişkilerde olabilir ama en önemlisi yaralamadan eleştirmek. Örneğin; normalde hatalı bir davranış gördüğümüzde davranışı eleştirmek yerine karşımızdaki sevdiğimiz kişinin kişiliğini eleştiriyoruz.’Sen zaten hep böylesin,sen zaten bir şeyi beceremezsin,sen zaten bir şeyi düzgün yapamazsın,……’ bu noktadan sonra işler eleştiri boyutundan çıkıyor ve her kelime karşı tarafa sapladığımız bir bıçak oluyor.Söylediğimiz her kelime evliliğimizde bir leke ve bunlar arttıkça normalleşiyor ve o beyaz kağıt oluşan lekelerle simsiyah hale geliyor ve bir süre sonra evlilikte işler kopma noktasına gelebiliyor.

Duvar Örmek;

Mutsuz evliliklerin belirtileri arasında eşlerin kendilerini iletişime kapatması ve partneriyle arasına duvar örmesi var diyebiliriz.Özellikle mutsuz ilişkilere bakıldığında eşler bir olumsuzluk yada sıkıntı yaşadığı zaman taraflardan biri kendisini kapatır.Bu kişiden kişiye değişirken küsme şeklinde olabilir,ortamı terk ederek olabilir,yada konuyu kestirip atmak olabilir.Her zaman araya duvar örülen konular kapandı zannedilir ama misliyle geri döner.Unutmayın iletişimi kapattığınız an çok daha fazlası size geri dönecektir.

Öfke Patlaması;

Eşlerden biri fedakarlık yaptığını düşünür ve karşılıklı tartışmalarda hep içine atarak gereğinden fazla anlayış gösterir.Herkesin bir anlayış seviyesi vardır ve ama böyle durumlarda kişi olduğundan çok daha fazla anlayış gösterir.Ancak bu bir yere kadardır ve kişi içine attığı,zamanında hakkını vermediği tartışmadığı konuların her birini bir patlama olarak dışa vurum gerçekleştirir.Küçük olay birleştiği zaman kocaman bir olay olur.Bir taraf fedakarlık yaptığını düşünürken ,diğer taraf ortada bir problem olduğunun bile farkında değildir.Dolayısıyla patlamalar sonucu o farkında olmayan taraf şaşırır ve o tepkinin yersiz olduğunu düşünür.Halbu ki bu anlık patlama değil artık bir birikim sonucudur.Eğer ilişkinizi/evliliğinizi mutsuz bir hale dönüştürmek istemiyorsanız problemlerinizi zamanında çözmelisiniz.

Kendini Savunma;

Bu kavram olumsuz bir çağrışım yapmasa da evliliklerde ciddi problem kaynağı.İki kişi tartışma esnasında karşısındakinde gördüğü bir hatadan bahsediyor ve diğeri daha dinlemeden savunmaya geçiyor ve yersiz davranışlar gerçekleştiriyor.Savunmaya geçerseniz karşı tarafı saldırı pozisyonuna geçirmiş olursunuz ve aslında ortada sorun yokken olayı büyütürsünüz ,karşı tarafa tartışma algısı yaratırsınız.Savunma aslında dolaylı yoldan saldırı demektir.Karşı taraf sizi suçlamıyorsa durumu değerlendirmek sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.Böyle olaylar birikir ve iki tarafın birbirini anlamadığı ,duygusal tatminsizlik durumu yaşandığını hissettirir.

Bu maddeler mutsuz evliliklerin belirtileri diyebileceğimiz ve sık sık  karşılaştığımız (sağlıksız ilişkiler dediğimiz) mutsuz evliliklerin belirtileridir.Bu maddelerin sizin ilişkinizde de var olduğunu düşünüyorsanız,değişim için adım atmak evliliğinizin daha uzun vadeli olmasına ,daha tatmin edici olmasına pozitif bir etki sağlayacaktır.
 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul