Mutsuz İlişkilerimizin Üzerimizdeki Fiziksel Etkisi | Terapi Evreni
Mutsuz İlişkilerimizin Üzerimizdeki Fiziksel Etkisi

Öncelik olarak ilişkilerimizde ne zaman mutsuz oluyoruz ya da mutsuz ilişki ne demek bunları anlamlandırmamız gerekiyor. Sevmek, sevilmek bazen de koşulsuz sevmek güzeldir ama partner ilişkilerimiz de mutlu olmamız için karşılıklı olarak sevmemiz sevilmemiz gerekmektedir.

İlişkimiz de eğer isteklerimizden, beklentilerimizden ya da arzularımızdan bahsetmezsek karşılıklı birbirimizi tanıyıp nelerden hoşlandığımızı bilmediğimiz zaman ilişkimiz çıkmaza doğru ilerler. İlişkimizin bizi mutsuz etmesinin ya da çıkmaza doğru ilerlemesinin en önemli sebeplerinden biri partnerimizi tam olarak tanımamamız oluyor. Birbirimizi tam anlamıyla tanımadan bir ilişkiye başladığımız zaman partnerimizin neleri sevip sevmediğini tam olarak bilmediğimiz için aramızda zaman zaman çatışmalar, anlaşmazlıklar oluşabiliyor. Aynı zamanda partnerimizde bizim nelerden hoşlandığımızı ya da hangi davranışlarının bizi rahatsız ettiğini bilmediği zaman aramızda zamanla problemler oluşabiliyor.

Oluşan bu sorun ve problemler doğrultusunda iki ya da bir tarafın ısrarıyla devam eden ya da devam ettirilmeye çalışılan bu mutsuz ilişkilerin üzerimizdeki belirli psikolojik etkilerinin yanı sıra fiziksel etkileri de mevcuttur. Bu fiziksel etkilerden birkaçını bu şekilde sınıflandırabiliriz;

1.      Baş ağrısı ve yoğun düşünceler sonucu meydana gelen halsizlik, yorgunluk veya bitkin hissetme,

2.      Daha çok oranda kadınlarda meydana gelen mutsuzluk ve strese bağlı cilt lekeleri ve sivilceler oluşması,

3.      İlişki durumuna karşı sürekli kaygı duymaya bağlı olarak meydana gelen terleme ve çarpıntı hissetme,

4.      Partnerimizle konuşurken ya da ilişkimiz hakkında biriyle konuşurken nefesimiz kesiliyor gibi hissetmek ya da kendimizi ifade edememek,

5.      Sürekli yaşadığımız belirsizlik, umutsuzluk ve mutsuzluk duygularıyla başa çıkamadığımız için gelişen tansiyon bozukluğu gibi fiziksel belirtiler.

Mutsuz bir ilişki içerisindeysek eğer bu belirtilen fiziksel belirtilerden bir ya da birkaçını hissediyorsak ilişkimiz zaman içerisinde toksik bir ilişkiye dönüşebilir. İlişkimizde öncelik olarak mutluluğu aramamız gerekiyor.

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul